Królowa Polskiej Siatkówki: Glinka-Mogentale czy Skowrońska-Dolata? Czas na finał!

Siatkówka
Królowa Polskiej Siatkówki: Glinka-Mogentale czy Skowrońska-Dolata? Czas na finał!
fot. Cyfrasport
Czas na finał zabawy w wybór Królowej Polskiej Siatkówki!

Choć może powinniśmy od nich zacząć, tym bardziej że to właśnie nasze panie otworzyły pasmo sukcesów polskiej siatkówki w XXI wieku, to jednak z poślizgiem nadrabiamy zaległości – po wyborze Giganta i Drużyny Gigantów, czas na Królową Polskiej Siatkówki ostatnich 20 lat.

Zadanie jest o tyle ułatwione, że niewątpliwie najsilniejszą żeńską kadrę w tym wieku zbudował trener Andrzej Niemczyk. Po nim ani Ireneusz Kłos, ani Marco Bonitta, Jerzy Matlak, Alojzy Świderek, Piotr Makowski, czy Jacek Nawrocki nie zbliżyli się do sukcesów „Niemca”. Najbliżej byli Bonitta i Matlak. Pierwszy awansował na igrzyska olimpijskie, a drugi wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy.

 

To jednak drużyna Niemczyka w 2003 i 2005 roku dwa razy sięgnęła po tytuł najlepszej na Starym Kontynencie, a jego podopieczne były wówczas cenione w czołowych klubach Europy i zyskały status gwiazd międzynarodowej siatkówki.

 

Wlazły siatkarskim gigantem XXI wieku!

 

W poniedziałek do kolejnej rundy awansowały Małgorzata Glinka-Mogentale oraz Dorota Świeniewicz. We wtorek z kolei Katarzyna Skowrońska-Dolata i Joanna Wołosz pewnie wygrały swoje pary, eliminując z dalszej zabawy kolejno Joannę Mirek i Katarzynę Skorupę. W środę triumfowały Anna Werblińska i Aleksandra Jagieło, a skład ćwierćfinałów uzupełniły Agata Mróz-Olszewska i Malwina Smarzek-Godek. W pierwszych dwóch ćwierćfinałach lepsza od Malwiny Smarzek-Godek okazała się Małgorzata Glinka-Mogentale, natomiast więcej głosów od Agaty Mróz-Olszewskiej otrzymała Dorota Świeniewicz. W kolejnych Katarzyna Skowrońska-Dolata i Joanna Wołosz pokonały Aleksandrę Jagieło i Annę Werblińską.

 

W półfinałach Małgorzata Glinka-Mogentale pewnie pokonała Dorotę Świeniewicz, a Katarzyna Skowrońska-Dolata okazała się lepsza od Joanny Wołosz. Czas więc rozstrzygnąć naszą zabawę! Zapraszamy na wielki finał!

 

Małgorzata Glinka-Mogentale

 

Legenda. W 2003 roku wychowanka Skry Warszawa była już uznaną siatkarką w Europie. Właśnie przechodziła z Vicenzy, z którą sięgnęła po Puchar CEV, Puchar i Superpuchar Włoch, do Asystelu Novara, w barwach którego dołożyła kolejne Puchar i Superpuchar Italii, wicemistrzostwo kraju oraz finał Ligi Mistrzyń. Sukces ten powtórzyła w 2006 roku w barwach Cannes. Upragniony triumf w Champions League przyszedł dopiero w 2011 i 2013 roku w barwach VakifBanku Stambuł.

 

Na krajowym podwórku wywalczyła dwa mistrzostwa Polski oraz trzy Puchary kraju. Największym sukcesem było jednak podwójne mistrzostwo Europy z reprezentacją Polski. W tym pierwszym turnieju, w 2003 roku, została wybrana MVP. Wówczas też wybrano ją najlepszą siatkarką w Europie i zajęła 4. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca w Polsce.

 

Katarzyna Skowrońska-Dolata

 

Trzecia z wielkich dam naszej siatkówki, która do dwóch tytułów mistrzyni Europy dołożyła wspaniałą karierę międzynarodową. Najmłodsza z grona, w 2003 roku miała zaledwie 20 lat, kiedy wchodziła do drużyny, grając na pozycji środkowej bloku. Później karierę zrobiła jako przyjmująca i przede wszystkim atakująca. Grała w Vicenzie, Novarze, Pesaro, Fenerbahce czy Foppapedretti Bergamo. W kraju nie zdążyła sięgnąć po złoto, ale nadrobiła to później zostając mistrzynią Włoch, Turcji, Chin, Azerbejdżanu, wygrywając Klubowe Mistrzostwa Azji, Klubowe Mistrzostwa Świata i trzykrotnie zajmując trzecie miejsce w Lidze Mistrzyń. Wielokrotnie wybierana najlepszą siatkarką turniejów, a w kraju najlepszą siatkarką roku.

 

Wyniki półfinałów (pogrubioną czcionką zwyciężczynie):

 

Małgorzata Glinka-Mogentale - Dorota Świeniewicz

Katarzyna Skowrońska-Dolata - Joanna Wołosz

 

Skład finału:

 

Małgorzata Glinka-Mogentale - Katarzyna Skowrońska-Dolata

 

Sonda z finałowym pojedynkiem Małgorzaty Glinki-Mogentale z Katarzyną Skowrońską-Dolatą dostępna pod tym LINKIEM.

Marcin Lepa, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie