Magnus Carlsen Invitational w szachach: Dubow doprowadził do remisu w finale

Rosjanin Daniił Dubow pokonał Amerykanina Hikaru Nakamurę w drugim finałowym meczu drugiego turnieju online z cyklu Magnus Carlsen Invitational w szachach szybkich. W rywalizacji jest remis 1-1. O końcowym sukcesie zadecyduje środowe trzecie spotkanie

Pierwszy finałowy mecz wygrał w poniedziałek prowadzący w rankingu FIDE w szachach błyskawicznych Amerykanin 2,5:1,5. We wtorek Dubow, mistrz świata w szachach szybkich z 2018 roku, wygrał czarnymi pierwszą partię, a trzy kolejne zakończyły się remisem.

W półfinale Nakamura pokonał 2-1 organizatora turnieju norweskiego mistrza świata Magnusa Carlsena, a Dubow wygrał z trzecim w rankingu FIDE Chińczykiem Lirenem Dingiem 2-0.

Duda: W dobie pandemii szachy zyskały na popularności

W fazie pucharowej rozgrywane są czteropartiowe mecze do dwóch zwycięstw w tempie 15 minut plus 10 sekund za każdy ruch. W przypadku remisu 2:2 odbywa się dogrywka w szachach błyskawicznych, tzw. armagedon, w którym białe mają pięć minut, ale muszą wygrać, a czarne – cztery minuty i wystarczy im zremisować, by zostać zwycięzcą.

Cykl Magnus Carlsen Invitational składa się z pięciu turniejów. Suma nagród wynosi 1 milion dolarów. Druga odsłona, z pulą 150 tys. dol., nosi nazwę Lindores Abbey Rapid Challenge i jest kontynuacją stacjonarnej imprezy, rozegranej po raz pierwszy rok temu w Szkocji.

W pierwszym turnieju cyklu MCI wzięło udział ośmiu arcymistrzów. Triumfował Carlsen przed Nakamurą oraz Dingiem i reprezentantem USA Fabiano Caruaną. Pula nagród wynosiła 250 tys. dol.

Kolejne dwie imprezy to Online Chess Masters (20 czerwca – 5 lipca) oraz Legends of Chess (21 lipca - 5 sierpnia) – obie z pulą 150 tys. dol., a w dniach 9–20 sierpnia odbędzie się wielki finał z udziałem najlepszych zawodników z każdego turnieju i kwotą 300 tys. do podziału.