Fortuna 1 Liga: Niesamowita końcówka w Jastrzębiu-Zdrój. Warta nowym liderem

W samej końcówce gola na wagę zwycięstwa „Zielonych” zdobył Michał Jakóbowski.

W spotkaniu 23. kolejki Fortuna 1 Ligi Warta Poznań pokonała GKS 1962 Jastrzębie 2:1. Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się podziałem punktów, w samej końcówce gola na wagę zwycięstwa „Zielonych” zdobył Michał Jakóbowski. Dzięki wygranej goście wskoczyli na fotel lidera zaplecza Ekstraklasy.

Starcie GKS-u z Wartą zapowiadało się jako kolejne atrakcyjne spotkanie 23. kolejki. Poznaniacy walczą o bezpośredni awans do Ekstraklasy, natomiast gospodarze znajdują się w strefie barażowej i ewentualna wygrana mogłaby pozwolić im na wyższe miejsce w tabeli. Chociaż drużyny dzieliły dziewięć punktów, ciężko było wskazać faworyta.

Początek meczu nie zaczął się najlepiej dla gości. W trzeciej minucie gry urazu nabawił się Jakub Kiełb. Kontuzja była na tyle poważna, że musiał opuścić murawę. W jego miejsce pojawił się Patryk Stępiński.

Kilkanaście minut później Warta miała już powody do zadowolenia. Arbiter podyktował dla niej rzut karny, po tym, jak piłkę ręką zagrał Damian Tront. Jedenastkę na gola zamienił Mateusz Kupczak, który pokonał Mariusza Pawełka. Bramkarz Jastrzębia wyczuł intencje strzelca, ale uderzenie było za mocne.

Przez dłuższą część pierwszej połowy Warta kontrolowała grę i pewnie zmierzała na fotel lidera. W samej końcówce ku zaskoczeniu większości obserwatorów GKS wyrównał. Autorem trafienia był Petr Galuska, który pokonał Adriana Lisa. Piłkarze Piotra Tworka sygnalizowanie zagranie piłki ręką, ale ostatecznie sędzia uznał gola.

Po przerwie w szeregi obu zespołów wkradło się wiele niedokładności. Swoje okazji mieli Kupczak oraz Łukasz Trałka, ale ich strzały nie trafiały w światło bramki. W samej końcówce więcej z gry mieli gospodarze, którzy próbowali swoich szans ze stałych fragmentów gry.

W doliczonym czasie spotkania stała się rzecz nieoczekiwana. Kiedy wydawało się, że piłkarze pogodzili się z podziałem punktów, Jakóbowski strzałem głową pokonał Pawełka i wyprowadził Wartę na upragnione prowadzenie. Akcję bramkową zapoczątkował Mateusz Szczepaniak, który idealnie odnalazł w polu karnym kolegę z drużyny.

Zwycięstwo piłkarzy Tworka oznacza zmianę lidera Fortuna 1 Ligi. Zdobywając komplet punków, Warta wskoczyła na pierwsze miejsce w tabeli, mając dwa punkty przewagi nad Stalą Mielec oraz trzy nad Podbeskidziem Bielsko-Biała. Warto zaznaczyć, że „Górale” rozegrają swoje spotkanie w środę wieczorem.

GKS 1962 Jastrzębie - Warta Poznań 1:2 (1:1)
Bramki: Galuska 41 - Kupczak 19 (k), Jakóbowski 90

GKS Jastrzębie: Mariusz Pawełek - Dominik Kulawiak, Bartosz Jaroszek (61, Michał Bojdys), Kamil Szymura, Dawid Gojny - Petr Galuska (81, Daniel Szczepan), Łukasz Norkowski, Damian Tront, Kamil Jadach (68, Michał Mydlarz), Farid Ali - Kamil Adamek.

Warta: Adrian Lis - Michał Grobelny, Bartosz Kieliba, Tomasz Boczek, Jakub Kiełb (5, Patryk Stępiński) - Jakub Apolinarski, Łukasz Trałka, Mateusz Kupczak, Robert Janicki (84, Adrian Laskowski), Michał Jakóbowski - Gracjan Jaroch (72, Mateusz Szczepaniak).

Żółte kartki: Norkowski, Jaroszek, Gojny - Boczek, Kieliba, Grobelny.

Sędzia: Kornel Paszkiewicz.