Magnus Carlsen Invitational w szachach: Rosjanin Dubow zwycięzcą turnieju

Daniił Dubow pokonał Hikaru Nakamurę 3:2 po dogrywce w trzecim finałowym meczu i triumfował w drugim turnieju online z cyklu Magnus Carlsen Invitational w szachach szybkich. Rosjanin zwyciężył z Amerykaninem 2-1.

Pierwszy finałowy mecz wygrał w poniedziałek prowadzący w rankingu FIDE w szachach błyskawicznych 32-letni Nakamura 2,5:1,5. Nazajutrz osiem lat młodszy Dubow, mistrz świata w szachach szybkich z 2018 roku, zrewanżował się w tym samym stosunku.

W decydującym pojedynku obaj wygrali po jednej partii czarnym kolorem, dwie zakończyły się remisem, a w dogrywce w szachach błyskawicznych lepszy okazał się grający białymi Rosjanin.

Duda: W dobie pandemii szachy zyskały na popularności

W półfinale Nakamura wygrał 2-1 z organizatorem turnieju norweskim mistrzem świata Magnusem Carlsenem, a Dubow pokonał trzeciego w rankingu FIDE Chińczyka Lirena Dinga 2-0.

Zwycięzca turnieju otrzymał w nagrodę 45 tys. dolarów, drugi z finalistów – 27 tys., a pokonani w półfinale – po 15 tys.

W pierwszej fazie imprezy wśród 12 czołowych arcymistrzów świata wystąpił najlepszy polski szachista - 22-letni Jan-Krzysztof Duda w piątej rundzie wygrał z Dubowem, w siódmej pokonał Carlsena, odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo nad mistrzem świata. Ostatecznie zajął jednak 11. pozycję i nie zakwalifikował się do czołowej ósemki. Otrzymał 4 tys. dol.

Cykl Magnus Carlsen Invitational składa się z pięciu turniejów. Suma nagród wynosi milion dolarów. Druga odsłona, z pulą 150 tys. dol., nosiła nazwę Lindores Abbey Rapid Challenge i była kontynuacją stacjonarnej imprezy, rozegranej po raz pierwszy rok temu w Szkocji.

W pierwszym turnieju cyklu MCI wzięło udział ośmiu arcymistrzów. Triumfował Carlsen przed Nakamurą oraz Dingiem i reprezentantem USA Fabiano Caruaną. Pula nagród wynosiła 250 tys. dol.

Kolejne dwie imprezy to Online Chess Masters (20 czerwca – 5 lipca) oraz Legends of Chess (21 lipca - 5 sierpnia) – obie z pulą 150 tys. dol. Na zakończenie cyklu w dniach 9–20 sierpnia odbędzie się wielki finał z udziałem najlepszych zawodników z każdego turnieju i kwotą 300 tys. do podziału.