Trenerzy jak pokerzyści. Takie rzeczy w lidze szwedzkiej

Piłka nożna
Trenerzy jak pokerzyści. Takie rzeczy w lidze szwedzkiej
fot. PAP
Czy polecenia trenerów będą słyszalne przez rywali przy pustych trybunach?

Zaplanowany na 14 czerwca początek szwedzkiej ligi piłkarskiej będzie, zdaniem ekspertów, szczególnie ciekawym i nowym wyzwaniem dla trenerów. Przy pustych trybunach ich polecenia będą bowiem świetnie słyszalne również dla przeciwnika.

- Mecz bez kibiców to jak trening, z tą różnicą, że jest to gra o punkty. Dla trenerów będzie to zupełnie nowa sytuacja, ponieważ ich polecenia - dotychczas zagłuszane przez decybele z trybun - będą słyszalne tak dokładnie jak w kościele. Myślę, że nasi trenerzy już pracują nad językiem kodów, tak aby ich informacje dla swoich piłkarzy nie były zrozumiale dla drużyny przeciwnej, a zwłaszcza jej trenera - ocenił Daniel Nannskog, były reprezentant kraju, a obecnie ekspert telewizji SVT.

 

Jego zdaniem, mecze w nowej rzeczywistości będą przede wszystkim pojedynkami trenerów, którzy będą też musieli aktywnie grać jak pokerzyści, próbując ukryć założenia taktyczne lub je przekazać w sposób niezrozumiały dla rywala, a nawet mylący.

 

Doświadczony golkiper nie dla Legii. Klub spóźnił się z ofertą

 

- Podczas meczu, gdy stadion gotuje się od krzyków i gwizdów, kontakt ze szkoleniowcami jest utrudniony, ponieważ trudno ich usłyszeć i zrozumieć. Koncentrują się więc głównie na przekazaniu instrukcji swojej drużynie. Teraz będą bardzo wyraźnie słyszeć wszystko i wiedzieć, co zamierza druga strona - dodał były piłkarz.

 

Jego zdaniem mecze bez publiczności będą wielkim wyzwaniem dla samych piłkarzy i pokażą ciekawy obraz z punktu widzenia psychologicznego i charakterologicznego.

 

- Futbol to zawsze był show. Jedni napędzają się rykiem swoich kibiców i ich śpiewaniem, a dla innych ma to mniejsze znaczenie, ponieważ potrafią zamknąć się w sobie i skoncentrować wewnętrznie, robiąc na boisku swoje. Ja osobiście nie wiem czy poradziłbym sobie w takiej sytuacji. Zawsze byłem uzależniony od atmosfery stadionu - powiedział Nannskog na antenie SVT.

 

Szwedzka najwyższa liga Allsvenskan, składająca się z 16 drużyn grających w systemie wiosna-jesień, rozpocznie rozgrywki 14 czerwca od pięciu meczów. Trzy odbędą się nazajutrz.

 

W ślad za restrykcjami władz zdrowia publicznego i rządu, na trybunach będzie mogło przebywać podczas każdego spotkania maksymalnie 50 osób.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie