PKO BP Ekstraklasa: Cztery gole w Krakowie! Czech bohaterem Legii

Legia Warszawa pokonała Wisłę Kraków w hicie kolejki.

Działo się w Krakowie! Choć Wisła prowadziła do przerwy z Legią Warszawa, ostatecznie przegrała 1:3. Wynik spotkania otworzył Łukasz Burliga, a dla gości dwukrotnie trafił Tomas Pekhart i raz Walerian Gwilia.

Oba zespoły przystąpiły do tego meczu osłabione, przy czym znacznie więcej problemów z ustaleniem składu miał trener gospodarzy Artur Skowronek, który nie mógł skorzystać m.in. z pauzujących za kartki Macieja Sadloka i Vukana Savicevica oraz kontuzjowanych: Pawła Brożka, Aleksandra Buksy, Kamila Wojtkowskiego, Alona Turgemana i Michała Maka.

W pierwszych minutach mecz miał dość spokojny przebieg. Zarówno Wisła jak i Legia grały uważnie w obronie, bez zbędnego ryzyka.

Pierwszą groźną akcję krakowianie przeprowadzili w 16. minucie. Burliga zagrał w pole bramkowe, a tam Lubomirowi Tupcie zabrakło kilku centymetrów, aby sięgnąć piłki i skierować ją do siatki. Dziesięć minut później Radosław Majecki sparował groźny strzał Rafała Boguskiego.

Chwilę później było już 1:0 dla "Białej Gwiazdy". Burliga dopadł do piłki po zablokowanym strzale Tupty i nie dał szans Majeckiemu.

Goście mogli wyrównać już w następnej akcji, lecz po główce Waleriana Gwilii piłka przeleciała tuż obok słupka. Goście już do końca pierwszej połowy przeważali, choć nie stworzyli sobie zbyt wielu dogodnych okazji. Najlepszej nie wykorzystał tuż przed gwizdkiem na przerwę Luquinhas, strzelając z dziesięciu metrów nad poprzeczką.

Po zmianie stron legioniści wciąż przeważali, choć w 53. minucie Jakub Błaszczykowski pędził samotnie z piłką z własnej połowy. Kapitanowi Wisły zabrakło jednak sił i nie zdołał oddać strzału.

Ataki gości przyniosły efekt w 57. minucie. Wprowadzony w przerwie Michał Cholewiak podał z końcowej linii do Pekharta. Czech nie miał żadnych problemów aby dołożyć nogę i skierować piłkę do siatki.

W 70. minucie było już 2:1 dla Legii. Z rzutu wolnego dośrodkował Michał Karbownik, Pekhart precyzyjnym strzałem głową pokonał Buchalika. Było to trzecie trafienie środkowego napastnika Legii w dwóch ostatnich meczach. Przed tygodniem zapewnił on warszawskiemu zespołowi trzy punkty w spotkaniu z Lechem w Poznaniu.

Niespełna kwadrans przed końcem goście przypieczętowali wygraną. Rajd prawą stroną przeprowadził Marko Vesovic, podał w pole karne do Gwilli, który zupełnie niepilnowany nie dał szans Buchalikowi.

W 79. minucie, po rozegraniu rzutu rożnego, piłkę do bramki Legii głową skierował Lukas Klemenz. Gol ten, po sugestii arbitra VAR, nie został jednak uznany, gdyż wcześniej ręką zagrał Hebert.

Gospodarze nie byli już w stanie przejść do bardziej zdecydowanych ataków i Legia bez większego problemów utrzymała korzystny wynik.

Wisła Kraków - Legia Warszawa 1:3 (1:0)

Bramki: Burliga 29 - Pekhart 57, 70, Gwilia 76

Wisła Kraków: Michał Buchalik - Łukasz Burliga (81. Nikola Kuveljic), Lukas Klemenz, Rafał Janicki, Hebert - Dawid Szot, Vullnet Basha (81. Chuca), Gieorgij Żukow, Jakub Błaszczykowski, Rafał Boguski - Lubomir Tupta (65. Jean Carlos Silva)

Legia Warszawa: Radosław Majecki - Marko Vesovic, Artur Jędrzejczyk, Igor Lewczuk, Michał Karbownik - Paweł Wszołek, Domagoj Antolic, Andre Martins (46. Mateusz Cholewiak), Walerian Gwilia, Luquinhas (74. Luis Rocha) - Tomas Pekhart (85. Mateusz Wieteska)

Sędzia: Jarosław Przybył