PKO BP Ekstraklasa: Piast zatrzymany! Tylko remis z Górnikiem

Piast Gliwice zremisował u siebie z Górnikiem Zabrze 0:0 w meczu 29. kolejki Ekstraklasy. Tym samym gospodarze stracili punkty po raz pierwszy od czterech spotkań.

Gdyby ten mecz rozgrywany był przed pandemią koronawirusa, trybuny gliwickiego stadionu byłyby wypełnione głośnymi kibicami obu śląskich ekip z sąsiednich miast. We wtorek panowała cisza, przerywana okrzykami trenerów i zawodników.

Goniący liderującą Legię Warszawa gospodarze musieli sobie poradzić bez swojego kontuzjowanego najlepszego snajpera Jorge Felixa.

Piast w pierwszej połowie był dużo bliżej objęcia prowadzenia. Zabrzanie sporo zawdzięczali swojemu bramkarzowi Martinowi Chudemu, który wyszedł obronną ręką z kilku groźnych sytuacji. Najbliżej pokonania Słowaka był Piotr Parzyszek, który w 17 minucie „urwał się” obrońcom i uderzył głową z pięciu metrów.

Defensywa gości była nękana akcjami Martina Konczkowskiego i Kristophera Vidy, które kończyły się mocnymi dośrodkowaniami w pole karne.

Pięć minut przed przerwą świetną akcją popisał się pomocnik Górnika Jesus Jimenez. Przejął piłkę na środku boiska i kilkudziesięciometrowy rajd zakończył strzałem obok słupka.

Po przerwie oba zespoły walczyły o komplet punktów. W 54 minucie blisko samobójczego trafienia był Jimenez, uratowała go poprzeczka.

Potem – przedwcześnie – cieszyli się goście. Piłka po strzale Igora Abulo co prawda wturlała się do siatki, jak się okazało – ze „spalonego”.

Trener Górnika Marcin Brosz głośno wyrażał swoją dezaprobatę, kiedy rywale mieli zbyt wiele swobody w okolicach pola karnego gości.

Zabrzanie szukali szansy na gola w kontrach i jedną z takich akcji mógł zakończyć Jimenez, został jednak zablokowany.

9 minut przed końcem znów udaną interwencją błysnął golkiper zabrzan, broniąc uderzenie Sebastiana Milewksiego, potem jeszcze nad poprzeczką bramki przyjezdnych posłał piłkę Piotr Parzyszek i spotkanie skończyło się podziałem punktów.

Piast wygrał cztery poprzednie ligowe mecze, tym razem zespół trenera Waldemara Fornalika musiał zadowolić się remisem.

Piast Gliwice - Górnik Zabrze 0:0

Żółte kartki: Adrian Gryszkiewicz, Jesus Jimenez.

Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Mecz bez udziału publiczności.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Uros Korun, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov - Kristopher Vida (71. Tiago Alves), Tom Hateley, Tomasz Jodłowiec (75. Patryk Sokołowski), Sebastian Milewski - Piotr Parzyszek, Patryk Tuszyński (81. Tymoteusz Klupś).

Górnik Zabrze: Martin Chudy - Stavros Vassilantonopoulos, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Adrian Gryszkiewicz - Erik Jirka (85. Adam Ryczkowski), Roman Prochazka, Alasana Manneh (70. Filip Bainovic), Jesus Jimenez (87. David Kopacz) - Georgios Giakoumakis, Igor Angulo