Football Lab dla Wirtualnej Akademii Piłkarskiej: Doskonalcie się każdego dnia!

Piłka nożna
Football Lab dla Wirtualnej Akademii Piłkarskiej: Doskonalcie się każdego dnia!
fot. Football Lab

- Dla nas kontrola piłki oraz umiejętność koordynacji czy panowania nad własnym ciałem to jeden z fundamentów naszej filozofii pracy. Elementy, które zaproponowaliśmy w ośmiotygodniowym wyzwaniu Ball Control Challenge, to stała forma indywidualnej współpracy zdalnej z zawodnikami, których prowadzimy indywidualnie. Liczymy, że nasza propozycja spodoba się widzom Wirtualnej Akademii Piłkarskiej Polsatu Sport – mówi Mariusz Paszkowski, współtwórca Football Lab.

Przemysław Iwańczyk: Dziękując za przekazane materiały, zapytam najpierw, jak radziliście sobie w czasie pandemii koronawirusa?

Mariusz Paszkowski: Pandemia zaskoczyła wszystkich, nie tylko ludzi związanych ze sportem. Z perspektywy czasu oraz po głębszej analizie można zaobserwować zmianę podejścia trenerów do szkolenia zawodników. Wielu trenerów, klubów i akademii, niestety głównie z braku innych możliwości treningowych, zaczęło dostrzegać sens pracy indywidualnej, wykorzystując m.in. elementy kontroli piłki. Dla nas kontrola piłki oraz umiejętność koordynacji czy panowania nad własnym ciałem to jeden z fundamentów naszej filozofii pracy. Elementy, które zaproponowaliśmy w ośmiotygodniowym wyzwaniu Ball Control Challenge, to stała forma indywidualnej współpracy zdalnej z zawodnikami, których prowadzimy indywidualnie, a także z tymi którzy realizują nasz program pracy w klubach partnerskich, Akademiach Techniki Skills Box czy też na naszych obozach.

Jak można realizować ten program i czy może robić to każdy?

Tak. Do programu zostały przygotowane specjalne karty treningowe na każdy tydzień, które pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu motywacji oraz reżimu treningowego zawodników. Dodatkowo zawodnicy zapisują każdą zrealizowaną jednostkę treningową na ośmiotygodniowym planerze. Przygotowaliśmy również plakat motywacyjny, który prowadzi zawodników przez te osiem tygodni.

Tego typu programy wzbudzają pewną wątpliwość; czy będę potrafił zrobić to, co prezentujący zadanie?

Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, m.in. z powodu jego autentyczności. To nie jest materiał rozpisany „na kolanie” ze względu na zaistniałą potrzebę. Tego typu materiały powstają u nas na bieżąco od samego początku funkcjonowania Laboratorium Futbolu. Wierzymy w to, że perfekcyjna kontrola piłki daje przewagę na boisku oraz pozwala stworzyć zawodnika nieszablonowego. Na pewno organizację, które nie do końca stawiały na rozwój indywidualny, a także na prace domową zawodników, miały spory problem w ciężkim czasie pandemii.

W czym pomaga program Ball Control?

Ma przede wszystkim na celu rozwój umiejętności kontroli nad piłką, rozwoju techniki użytkowej, a także panowania nad swoim ciałem i wzrostu koordynacji ruchowej. Zawodnik z większym poziomem kontroli piłki staje się zawodnikiem bardziej skutecznym, a także mniej przewidywalnym dla przeciwników, gdyż ma swobodę w operowaniu piłką obiema stopami. Potrafi również szybciej podejmować decyzję.

Czy można komplementarnie stosować proponowany przez Was trening do tego, który przeprowadza się w klubie?

Elementy kontroli nad piłką to jeden z filarów naszej pracy, ale oczywiście to tylko jeden z elementów. Oczywiście program Ball Control można wdrożyć do pracy klubowej, natomiast trzeba pamiętać o innych elementach rozwoju zawodnika. Sam program znakomicie jednak nadaje się do pracy indywidualnej zawodnika, dlatego też część elementów zlecamy do pracy domowej. My jako system dajemy narzędzia do pracy, natomiast to, w jaki sposób wykorzysta to zawodnik, leży już po jego stronie. Często uświadamiamy zawodników, że praktycznie każdy zawodnik na światowym poziomie potrafi z piłką zrobić wszystko, a to nie wynika z tego że miał talent, a bardziej z powtarzalności pewnych elementów, z samozaparcia, motywacji oraz niezwykle ważnej radości z zabawy z piłką.

Z kim pracujecie?

Jako organizacja mamy pod sobą kilka tysięcy zawodników, którzy realizują nasz program pracy. Są to zawodnicy w klubach partnerskich, akademiach techniki, zawodnicy objęci programem Football Lab Future, uczestniczący w naszych obozach czy też gracze na profesjonalnym poziomie realizujący nasz indywidualny program pracy.

 

Plakat-a3

Przemysław Iwańczyk, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze