Ligue 1: Lyon poznał decyzję Najwyższego Sądu Administracyjnego ws. rozgrywek

Piłka nożna
Ligue 1: Lyon poznał decyzję Najwyższego Sądu Administracyjnego ws. rozgrywek
fot. PAP
Olympique Lyon po raz pierwszy od 24 lat nie zagra w europejskich pucharach.

Francuski Najwyższy Sąd Administracyjny odrzucił apelację od wyroku niższej trzech klubów Olympique Lyon, Amiens i Tuluzy dotyczące decyzji tamtejszej ligi piłkarskiej (LFP) w sprawie przedwcześnie zakończonych rozgrywek.

Pierwszy z nich nie wystąpi w europejskich pucharach, a dwa pozostałe spadły z ekstraklasy.

 

Kilka dni temu Zawodowa Liga Piłkarska (LFP) przyznała w oświadczeniu, że z zadowoleniem przyjęła informację o odrzuceniu w pierwszej instancji przez paryski sąd administracyjny odwołań złożonych przez te trzy kluby.

 

Kluczowy piłkarz Chelsea wrócił do treningów

 

30 kwietnia zarządzająca rozgrywkami LFP ogłosiła, że mistrzem Francji został Paris Saint-Germain, a za klasyfikację końcową przyjęto tę po 28. kolejkach. Klub z Lyonu zajął więc siódme miejsce i po raz pierwszy od ponad 20 lat nie zagra w europejskich pucharach.

 

Taka decyzja oznaczała również, iż do niższej ligi spadną zajmujące dwie ostatnie lokaty Amiens i Tuluza.

 

Przedwczesne zakończenie sezonu ligowego było konsekwencją kroków francuskiego rządu. Zgodnie z ogłoszonymi wcześniej przez premiera Edouarda Philippe'a wytycznymi, dotyczącymi walki z pandemią koronawirusa, wszystkie rozgrywki sportowe we Francji zostały definitywnie przerwane i nie będą kontynuowane.

 

Do 31 sierpnia obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. Sezon ligowy w tym kraju został przedwcześnie zakończony po raz pierwszy w historii.

 

Przed odrzuceniem apelacji przez Sąd Najwyższy, Rada Stanu, która jest właściwa do rozpatrywania decyzji regulacyjnych podjętych przez organy krajowe, takie jak LFP, zdecydowała jednak, że spadki Amiens i Tuluzy powinny zostać zawieszone i skierowane do ponownego rozpatrzenia.

PN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie