Duplantis laureatem prestiżowej nagrody sportowej

Inne
Duplantis laureatem prestiżowej nagrody sportowej
fot. PAP
Armand Duplantis został tegorocznym lauretaem prestiżowej nagrody „Stypendium księżniczki Victorii".

Szwedzki tyczkarz Armand Duplantis został tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody „Stypendium księżniczki Victorii", przyznawanej od 1979 roku za największe sukcesy sportowe, w jego przypadku za dwukrotne pobicie rekordu świata w okresie jednego tygodnia.

Nagroda składa się z odznaczenia państwowego i pieniędzy (wysokość stanowi ścisłą tajemnicę), a jej wręczenie odbywa się zawsze w dniu urodzin następczyni szwedzkiego tronu Victorii, 14 lipca w letniej posiadłości rodziny królewskiej na wyspie Oeland. Ma prestiż i rangę równą najważniejszemu szwedzkiemu wyróżnieniu sportowemu, przyznawanemu od 1925 roku przez "Svenska Dagbladet", złotemu medalowi dla sportowca roku.

 

Duplantis 8 lutego w Toruniu pokonał wysokość 6.17 poprawiając rekord świata Francuza Renaud Lavillenie, a w tydzień później w Glasgow uzyskał 6.18 co dla kapituły nagrody było osiągnięciem „wyjątkowym i co najmniej spektakularnym”.

 

Pierwszym laureatem "Stypendium księżniczki Victorii" był alpejczyk Ingemar Stenmark. Na liście laureatów znajduje się wiele znanych nazwisk m.in. piłkarze Henrik Larsson (2007) i Tomas Brolin (1995), pływacy Lars Froelander (1999) i Therese Alshammar (2000), biathlonistka Magdalena Forsberg (1998) i skoczek wzwyż Patrik Sjoeberg (1985), kolarka górska Jenny Rissveds (2017) i sztafety narciarskie męska i żeńska, które zdobyły złote medale zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi (2014).

 

Biegaczka narciarska Charlotte Kalla, laureatka w roku 2010 i 2014 (w sztafecie) podkreśliła: "Jest to naprawdę szczególna nagroda, ciesząca się ogromnym prestiżem wśród szwedzkich sportowców. Fakt, że rodzina królewska jeździ na zawody i nas dopinguje świadczy o jej wielkim zaangażowaniu w sport”.

 

„To ogromny zaszczyt znaleźć się w gronie najlepszych szwedzkich sportowców i to w tak młodym wieku jak ja” - powiedział 19-letni tyczkarz.

 

Media przypomniały, że pomimo swojej rangi nie każdy szwedzki sportowiec uważa nagrodę za ważną i w 2015 roku miał ją otrzymać Zlatan Ibrahimovic, lecz oświadczył, że nie ma czasu na przyjazd na Oeland i spotkanie z księżniczką.

 

"Według regulaminu nagrody pytamy nominowanych, czy będą mogli być obecni na urodzinach księżniczki i osobiście odebrać nagrodę. To bardzo ważne wymaganie, lecz Ibrahimovic, który był pierwszy na liście odpowiedział nam, że termin mu nie odpowiada, więc automatycznie odpadł" - wyjaśnił dyrektor obchodów "Dnia Victorii" i przewodniczący kapituły Kay Wiestal.

 

Szwedzkie media skomentowały, że decydując się na odmowę przyjęcia tej nagrody piłkarz pozostawił po sobie ogromny niesmak, ponieważ w ten sposób obraził księżniczkę - i chyba nie jest to zbieg okoliczności, że właśnie od tego roku jego popularność w Szwecji zaczęła spadać napisał dziennik „Aftonbladet”.

 

Nagrodę za rok 2015 otrzymała pływaczka Sarah Sjoestroem.

 

Duplantis przyleciał już do Szwecji z USA, gdzie przebywał u rodziców od początku marca i potwierdził, że będzie obecny podczas urodzin księżniczki.

 

W międzyczasie, 11 czerwca wystartuje na mityngu „Bislett Games” w Oslo nazwanym z powodu restrykcyjnej formuły bez publiczności i z ograniczoną liczbą zawodników spowodowanej epidemią koronawirusa jako „The Impossible Games”.

MM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie