30-lecie JW GROM w Polsacie Sport Fight

Inne
30-lecie JW GROM w Polsacie Sport Fight
fot. Polsat
Dla programu o JW GROM w studiu Polsatu Sport została przygotowana wyjątkowa scenografia.

W dniach 13-14 czerwca Polsat Sport Fight wyemitowany został specjalny program poświęcony trzydziestej rocznicy powołania Jednostki Wojskowej GROM. Oprócz historii spadkobierców Cichociemnych w programie pojawiły się unikalne materiały wideo z misji „polskich specjalsów” na całym świecie. Weterani JW GROM opowiedzieli o wspólnych cechach operatorów jednostek specjalnych i profesjonalnych sportowców.

„GROM – tworzymy historię” to ośmiogodzinny program, który ukazał się w Polsat Sport Fight w dniach 13-14 czerwca. Jego gospodarzami byli Aleksandra Szutenberg i Łukasz „Juras” Jurkowski. W studiu pojawiło się wielu emerytowanych operatorów JW GROM oraz ekspertów w dziedzinie wojskowości i sportu.

 

Historię powstania jednostki GROM oraz dziedziczenia przez nią tradycji słynnych Cichociemnych opisali doktor Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego i Michał Olton z Muzeum Wojska Polskiego. Jeden z pomysłodawców utworzenia JW 2305 i bohater Operacji Samum - generał Gromosław Czempiński przypomniał z kolei rolę generała Sławomira Petelickiego – legendarnego twórcy i pierwszego dowódcy GROM. Kulisy działań jednostki przybliżył świetnie znany widzom Polsatu Sport i Polsatu były operator GROM o pseudonimie „Naval”. Uczestnik pierwszej edycji programu „Ninja Warrior Polska”, współorganizator słynnego biegu terenowego „GROM Challenge” i autor popularnych książek opowiedział o misjach swojej jednostki na Haiti, w byłej Jugosławii oraz w Zatoce Perskiej i Afganistanie. W specjalnych łączeniach gospodarze i bohaterowie programu rozmawiali z żołnierzami zagranicznych jednostek specjalnych oraz rekonstruktorami wojskowymi z całego świata. 

 

Każdy z ośmiu paneli tematycznych pasma „GROM – tworzymy historię” był poświęcony innemu aspektowi związanemu z siłami specjalnymi. Elementy treningu fizycznego i zasady naboru do jednostki przybliżył między innymi były operator GROM i późniejszy wieloletni organizator morderczej selekcji - „Rotmistrz”. Wojskową technikę walki wręcz oraz z wykorzystaniem broni omówił „Motyl” - weteran GROM, a obecnie instruktor strzelectwa i CQB związany z organizacją Armia Fight Night, propagującą walki w bliskim kontakcie wśród wojskowych. „GROM – tworzymy historię” to dla widzów także unikalna szansa zapoznania się z elementami wyposażenia żołnierzy jednostek specjalnych, ich taktyką oraz zasadami braterstwa broni, typowymi dla sportów drużynowych. Autorzy programu omówili też dyscypliny sportu wykorzystywane w armii, takie jak spadochroniarstwo, nurkowanie, strzelectwo, a nawet praca z psem. Gratką dla fanów militariów były repliki oraz autentyczne elementy rynsztunku wojsk specjalnych, takie jak mundury, broń czy wyposażenie osobiste.

 

GROM: Tworzymy historię część 1

 

 

GROM: Tworzymy historię część 2

 

 

GROM: Tworzymy historię część 3

 

 

GROM: Tworzymy historię część 4

 

 

GROM: Tworzymy historię część 5

 

 

GROM: Tworzymy historię część 6

 

 

GROM: Tworzymy historię część 7

 

 

 

GROM: Tworzymy historię część 8

 

 

Podczas dwóch dni realizacji programu nasza kamera była także za kulisami. Rozmawialiśmy z gośćmi ale także z prowadzącymi, wydawcami i ekipą realizacyjną. Efektem było powstanie dwóch reportaży.

 

Kulisy programu "Grom Tworzymy Historię" część 1.

 

 

Kulisy programu "Grom Tworzymy Historię" część 2.

 

 

 

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie