"Biznesmen Dan" czy groźny przestępca? Kim jest organizator walki Joshua - Fury?

Sporty walki
"Biznesmen Dan" czy groźny przestępca? Kim jest organizator walki Joshua - Fury?
fot. PAP/EPA

Jeszcze nie tak dawno, tajemnicza postać u boku najlepszego pięściarza wagi ciężkiej, niepokonanego mistrza świata WBC Tysona Fury funkcjonowała w wywiadach jako "Dan, doradca z Dubaju". Podczas rozmowy z dziennikarzami ESPN, w trakcie gali z Las Vegas, “Dan” zamienił się w Daniela Kinahana, człowieka stojącego za wartym 100 milionów (albo więcej) porozumieniem na walkę pomiędzy ”Królem Cyganów” i Anthonym Joshuą.

Kinahan nie jest postacią nieznaną, szczególnie w Irlandii czy w biurach Europolu. Jest znaną z najgorszych możliwych powodów - oskarżeń o bycie szefem globalnego gangu przestępczego, przemytnikiem narkotyków powiązanym ze śmiercią kilkunastu osób.

 

Według uznanych brytyjskich mediów - “The Telegraph”, BBC News by wymienić tylko kilka z nich - nazywanie Kinahana “negocjatorem bokserskim ” jest śmieszne. Albo tragiczne. Mieszkający obecnie w Dubaju Kinahan został w lipcu 2018 roku oficjalnie oskarżony przez sąd w Dublinie, jako jeden z przywódców międzynarodowego gangu, mającego swoje przedstawicielstwa w wielu kraju świata. Irlandzkie biuro kryminalne jest przekonane, że człowiek, któremu publicznie dziękuje mistrz świata WBC, kontrolował grupą przestępczą odpowiedzialną za przemyt broni i narkotyków do Wielkiej Brytanii oraz wielu krajów w Europie, mając szerokie kontakty z organizacjami przestępczymi na terenie Azji, Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Południowej. Syn “króla przemytu narkotyków”, Christy Kinahana, nie ma co prawda na swoim koncie ani jednego wyroku skazującego, ale do USA wjechać nie może - jest na bardzo pilnowanej liście narkoterrorystów.

 

Nie mogąc uciec do Stanów Zjednoczonych, Kinahan postanowił stworzyć swoje nowe oblicze na Bliskim Wschodzie - jako doradca firmy sportowej KHK w Bahrajnie, powiązanej z rodziną królewska tego kraju. Wejście w biznes miałby rzeczywiście bardzo mocne - zrobienie największej walki bokserskiej od dekad otwiera każde drzwi. Eddie Hearn, promotor Joshuy twierdzi, że nic nie wie o przeszłości Kinahana, podobnie wypowiedział się przedstawiciel “Króla Cyganów”. Ciekawe, bo nazwisko Kinahana w kontekście sportu, walki Joshua - Fury wymawiane było ostatnio z najwyższym obrzydzeniem w salach irlandzkiego parlamentu. Promotorzy nic nie wiedzą, ale miejscowe gazety zapowiedziało bojkot walki - jeśli do niej dojdzie, bo jest planowana dopiero na drugą połowę 2021 roku.

 

FEN 28: Wyniki i skróty walk (WIDEO)

 

Jakie są zarzuty pod adresem człowieka, któremu Fury kilkakrotnie dziękował w amerykańskiej telewizji, nazywając go “znakomitym biznesmenem”? Danielem Kinahanem opinia publiczna tak na dobre zainteresowała się po raz pierwszy w lutym 2016 roku, kiedy doszło do strzelaniny na ważeniu podczas gali pięściarskie w Dublinie. Zginął człowiek, jeden z głównych ludzi kartelu Kinahana w Irlandii, dwóch było rannych kiedy bandyci otworzyli ogień w sali pełnej ludzi, ale według brytyjskich mediów, to właśnie Kinahan, promotor gali, był celem zamachu. Według wielu źródeł, wojna gangów z udziałem Kinahana przyniosła śmierć kilkunastu osób.

W 2019 roku Europol zidentyfikował gang powiązany z Kinahanem jako jeden z “głównych importerów kokainy do Europy”, a według “Irish Mirror” ,Kinahan i jego brat Christopher są odpowiedzialni za prowadzenie organizacji przestępczej, której dochody przekroczyły miliard dolarów. Dla przeciętnego fana pozostawał jednak postacią anonimową bo choć sympatycy boksu doskonale znają firmę Macklin’s Gym Marbella, to nie wiedzą, że jej powstanie w 2012 sfinansował właśnie Kinahan. Macklin’s Gym Marbella, która najpierw służyła jako miejsce treningu dla wielu czołowych pięściarzy z Europy, w 2017 roku zmieniła nazwę na MTK Global, oficjalnie dystansując się od Kinahana. Niby oficjalnie, ale w maju 2020 roku to samo MTK przyznało, że ponownie współpracują z Kinahanem, który jest doradcą nie tylko Fury’ego, ale także Billy Joe Saundersa oraz zawodnika UFC - Darrena Tilla. Pytań, co dalej z jego działalnością w boksie jest wiele, ale ja mam tylko jedno: jak Bob Arum, szef “Top Rank”, który oficjalnie przyznał, że pracuje z nim przy organizacji walki Fury - Joshua wytłumaczy fakt, że nazwisko jego partnera biznesowego jest na jednej z najbardziej brutalnych list przestępczych w USA?

Przemek Garczarczyk z USA, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze