Djokovic wyeliminowany z własnego turnieju

Novak Djokovic odpadł z turnieju z cyklu Adria Tour.

Lider rankingu tenisistów Serb Novak Djokovic nie zagrał w finale turnieju w Belgradzie z cyklu Adria Tour, którego jest pomysłodawcą. Zdecydował o tym jeden przegrany set w ostatnim meczu grupowym. W decydującym spotkaniu Austriak Dominic Thiem pokonał innego z reprezentantów gospodarzy - Filipa Krajinovica 4:3 (7-2), 2:4, 4:2.

Djokovic w ostatnim meczu fazy grupowej zdołał odnieść zwycięstwo, ale Niemca Alexandra Zvereva pokonał w trzech setach 4:0, 1:4, 4:2.

Dzięki temu w grupie A najlepszy okazał się Krajinovic, który awans przypieczętował wygraną z rodakiem Viktorem Troickim 4:0, 4:3 (7-5). W grupie B komplet trzech zwycięstw odniósł Thiem. W niedzielę pokonał Bułgara Grigora Dmitrowa 4:3 (7-2), 4:3 (8-6). Po zwycięstwie w finale Austriak powiedział:

"Mecze stały na wysokim poziomie i była świetna atmosfera przy pełnych trybunach. Po prostu idealny weekend".

Pierwsza porażka Djokovica w tym roku, ale w pokazowym turnieju

Z powodu pandemii koronawirusa cykl turniejów tenisowych ATP został zawieszony co najmniej do końca lipca. Djokovic jest sceptyczny co do możliwości tak szybkiego powrotu do organizacji dużych turniejów w ostrym reżimie sanitarnym. Sprzeciwia się też ewentualnym obowiązkowym szczepieniom na Covid-19, gdyby były dostępne. Zawody w Belgradzie odbywają się przy pełnych trybunach.

"Nie płaczę, ponieważ odpadłem z turnieju. Jestem po prostu przytłoczony emocjami, ponieważ przypomniało mi się moje dzieciństwo. To było emocjonujące kilka dni i dziękuję wszystkim, którzy to umożliwili. Kocham was wszystkich i bardzo dziękuję za przybycie" - powiedział Djokovic do kibiców.

Po dwudniowym turnieju w Belgradzie uczestnicy Adria Cup przeniosą się do chorwackiego Zadaru. Kolejnym przystankiem miała być Czarnogóra, ale z powodu wciąż obowiązujących ograniczeń w podróżowaniu rywalizacja w tym kraju została odwołana.