10 siatkarskich zagadek czasów pandemii

Siatkówka
10 siatkarskich zagadek czasów pandemii
fot. Cyfrasport
10 siatkarskich zagadek czasów pandemii

Sport, podobnie jak wiele innych dziedzin życia, stał się zakładnikiem koronawirusa. A sportowcy mniejszymi lub większymi poszkodowanymi. Jak z tej przymusowej przerwy wyjdzie polska siatkówka? Jakie są największe niepokoje i pytania, rodzące się w ostatnich tygodniach i miesiącach?

Oto mój subiektywny wybór największych pytań. Są wśród nich zarówno sprawy wielkie, jak i kwestie mniej istotne, ale które mnie ciekawią, nurtują.

 

1. Na ile koronawirus wstrząsnął polską siatkówką? Czy poszczególne kluby wyjdą obronną ręką z kryzysu gospodarczego i kłopotów organizacyjnych? Póki nie ruszą rozgrywki ciężko będzie znaleźć odpowiedzi na te pytania, ale siatkówkę klubową nad Wisłą czeka poważny test. Już przed wybuchem pandemii niektóre kluby zmagały się z problemami finansowymi, a teraz o sponsorów i ich gotówkę będzie jeszcze ciężej. Kluby PlusLigi i Tauron Ligi powinny mieć już zapięte budżety, ale problem dotyczy przecież także niższych lig oraz szkolenia młodzieży.

 

2. Vital Heynen mówi o wielkim postępie naszej kadry i wspaniałych korzyściach, jakie wypływają ze zgrupowania w Spale. To zabieg PR-owy, czy rzeczywiście biało-czerwoni opuścili Spałę mocniejsi i bardziej zintegrowani? Jest to kwestia nie do zweryfikowania, ale pozostaje nam wierzyć trenerowi mistrzów świata, że biało-czerwoni szykują się do igrzysk i są na właściwej drodze.

 

3. Czy najdłuższa przerwa w rozgrywkach siatkarskich i najdłuższe wakacje naszych mistrzów świata oraz siatkarek będą miały przełożenie na ich formę oraz zdrowie w sezonach klubowych, a później na wejściu w sezon kadrowy 2021? Uruchamiane rozgrywki piłkarskie pokazują, że trzeba być niezwykle uważnym w kwestii przygotowania fizycznego sportowców, aby nie narażać ich na problemy fizyczne.

 

4. Czy pandemia wreszcie zakończy się na dobre i pozwoli na regularne rozegranie sezonu 2020/21? A może koronawirus zagraża jeszcze igrzyskom olimpijskim? Czy może zaczniemy niedługo rozmawiać już tylko o sporcie?

 

5. – Oczekujemy ambitnej postawy, walki. Będziemy rozczarowani, jeżeli okaże się, że zawodnicy przyszli do Rzeszowa tylko po pieniądze. Wierzę w trenera Giulianiego i drużynę – mówi w rozmowie z Przeglądem Sportowym Adam Góral, prezes Asseco Poland S.A., sponsora generalnego Resovii Rzeszów. Czy kolejna przebudowa podkarpackiej potęgi przyniesie wreszcie efekt? Od srebrnego medalu w 2016 roku ekipa notuje tylko coraz gorsze wyniki – 4., 6., 7. i 13 miejsca. Jedno jest niemal pewne – gorzej już chyba być nie może.

 

6. Jak Mariusz Wlazły odnajdzie się na morzem? Transfer do Gdańska atakującego mistrzów świata z 2014 roku to niewątpliwie jeden z najważniejszych ruchów tego lata. Przez kolejne sezony Wlazły był wierny Skrze Bełchatów, ale na koniec kariery przenosi się do Trefla, gdzie trafia pod skrzydła byłego kompana z boiska, trenera Michała Winiarskiego. Czy ten duet znów będzie odnosił sukcesy?

 

7. Czy ktoś złamie dominację ZAKSY Kędzierzyn-Koźle? Ekipa z południa Polski wywalczyła w ostatnich latach trzy z czterech mistrzostw kraju i prowadziła w tabeli PlusLigi przed wybuchem pandemii. W dodatku teraz udało jej się utrzymać podstawę składu. Z najważniejszych siatkarzy odszedł tylko Łukasz Wiśniewski, ale w jego miejsce ściągnięto Jakuba Kochanowskiego z PGE Skry Bełchatów, więc skład ZAKSY ponownie jest imponujący.

 

8. Dlaczego aktualni mistrzowie świata mają problemy ze znalezieniem klubów? Artur Szalpuk i Dawid Konarski – z różnych powodów – wciąż oficjalnie nie mają pracodawcy. Po odejściu – odpowiednio ze Skry i Jastrzębskiego Węgla – wydawało się, że na oferty przyjmujący i atakujący nie będą narzekać, a tymczasem nadal nie dogadali się z nowymi zespołami.

 

9. Jak poradzi sobie beniaminek PlusLigi z Nysy? Ten zasłużony klub dla polskiej siatkówki wraca na salony po 15 latach. Ekipa Krzysztofa Stelmacha stawia głównie na autorów awansu do PlusLigi, ale jednak przeprowadziła kilka ciekawych transferów. Czy przyjście Bartłomieja Lemańskiego, Zbigniewa Bartmana, Michała Ruciaka i Marcina Komendy pozwoli zachować byt w najwyższej klasie rozgrywkowej? A niewątpliwie to będzie cel numer jeden dla Stali.

 

10. Czy nowy sponsor tytularny ligi i kolejne pokolenie młodych polskich siatkarek, które powołał do kadry trener Nawrocki przyniesie wreszcie oczekiwany progres w wynikach klubowych i reprezentacyjnych? A może jesteśmy skazani na ciągłe oczekiwanie bez szans na pozytywne efekty?

 

Już niedługo siatkarze i siatkarki reprezentacji Polski wrócą do międzynarodowej rywalizacji! Transmisja towarzyskich spotkań podopiecznych Vitala Heynena z Niemcami w Polsacie Sport (22–23 lipca). Z kolei podopieczne Jacka Nawrockiego zmierzą się z Czeszkami (transmisje 30 czerwca i 1 lipca o godzinie 20.30). Najświeższe informacje o reprezentacji Polski siatkarzy dostępne TUTAJ. Z kolei wszystkie aktualności dotyczące kadry Polski siatkarek dostępne TUTAJ.

Marcin Lepa, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie