Lepa: Siatkarskie hity lata - Drzyzga, Bieniek, Bednorz i Grebennikow

Siatkówka
Lepa: Siatkarskie hity lata - Drzyzga, Bieniek, Bednorz i Grebennikow
Fot. PAP

Koronawirus nie zatrzymał karuzeli transferowej na świecie. Wręcz przeciwnie – nieźle ją rozbujał, bowiem wiele klubów czy lig popadło w kłopoty i musiało rozwiązywać kontrakty. Problemy nie ominęły nawet włoskich gigantów z Modeny, czy brazylijskiego Funvic Taubate.

Cudze chwalicie, swego nie znacie - a transfery w aktualnym okienku transferowym w naszej PlusLidze wcale nie wyglądają gorzej od tych w najmocniejszych światowych rozgrywkach. Wobec kłopotów Irańczyków w ostatnich latach i rozbioru ligi brazylijskiej postanowiłem porównać najgłośniejsze ruchy tylko w Polsce, Rosji i we Włoszech. I wygląda to u nas imponująco.

 

Wielkie powroty

 

Poproszeni o typy Jerzy Mielewski, Wojciech Drzyzga i Łukasz Kadziewicz wybrali po pięć nazwisk, które zrobiły na nich największe wrażenie. Nie ma wątpliwości, że jednym z tych ruchów jest powrót do Polski Fabiana Drzyzgi, który po latach w Grecji i Rosji zasilił Asseco Resovię Rzeszów i ma poprowadzić grę drużyny, która w ostatnich latach zawodziła.

 

Kolejnym wielkim siatkarzem wracającym do Polski jest Mateusz Bieniek, który po roku we Włoszech postanowił przedolimpijski sezon spędzić w Bełchatowie. Co do tych dwóch nazwisk zgodni byli wszyscy trzej eksperci. Kadziewicz i Wojciech Drzyzga za hit uznali także przyjście do Polski trenera Alberto Giulianiego, który niegdyś pracował w Weronie, Cuneo, Maceracie, Piacenzie i Halkbanku Ankara, a także w reprezentacjach Słowacji i Słowenii, z którą w zeszłym roku wywalczył wicemistrzostwo Europy.

 

Największe wydarzenia transferowe w PlusLidze:

 

Jerzy Mielewski: Mariusz Wlazły (z PGE Skry do Trefla), Taylor Sander (nie potwierdzony jeszcze; po kontuzji do Skry), Flavio Gaulberto (z SESC Rio de Janeiro do Aluronu Zawiercie), Fabian Drzyzga (z Lokomotiwu Nowosybirsk do Asseco Resovii), Mateusz Bieniek (z Lube Civitanovy do Skry).

 

Wojciech Drzyzga: Drzyzga, Bieniek, Sander, Klemen Cebulj (z Itas Trentino do Resovii), Giuliani (do Resovii).

 

Łukasz Kadziewicz: Drzyzga, Cebulj, Bieniek, Giuliani, Wlazły.

 

Rozkład Modeny

 

We Włoszech biednie wyglądają ruchy w Perugii, a wręcz szokująco osłabiona została Modena, która ma olbrzymie kłopoty finansowe. Z 12-krotnego mistrza Italii odeszli Iwan Zajcew, Bartosz Bednorz, Matthew Anderson, Maxwell Holt, a więc czterech podstawowych zawodników i liderów zespołu. Przyszedł jednak Jenia Grebennikov, ale jego transfer dograny był jeszcze przed wybuchem pandemii. Z drugiej strony zaszalała ekipa Trentino i właśnie przyjście tam Lucarellego eksperci zgodnie uznali za jeden z najciekawszych transferów we Włoszech, podobnie jak przeprowadzka Luciano De Cecco z Perugii do Lube Civitanovy.

 

Największe ruchy transferowe w Superlega Volley:

 

Jerzy Mielewski: Luciano De Cecco (z Perugii do Lube Civitanovy), Lucarelli (z Funvic Taubate do Itas Trentino), Jenia Grebennikov (z Trentino do Modeny), Gyorgy Grozer (z Zenita Sankt Petersburg do Piacenzy), Aaron Russell (niepotwierdzony; z Trentino do Piacenzy).

 

Wojciech Drzyzga: Lucarelli, De Cecco, Grebennikov, Russell, Nimir Abdel-Aziz (z Allianz Milano do Trentino).

 

Łukasz Kadziewicz: De Cecco, Grebennikov, Lucarelli, Grozer, Dragan Travica (z Padovy do Perugii).

 

Aż dwa polskie hity

 

Wreszcie w Rosji dla nas na pierwszy plan wyrosły dwa transfery biało-czerwonych: Bartosz Bednorz opuścił słoneczną Italię, aby zasilić Zenit Kazań, a Maciej Muzaj po dobrym sezonie w Gazpromie Surgut trafił do Uralu Ufa. Hitem jest też przejście z Modeny do Kuzbassu Kemerowo Iwana Zajcewa, który wcześniej grał już w Dinamie Moskwa. Wreszcie wszyscy eksperci uznali, że wielkim ruchem jest odejście z Fakieła Nowy Urengoj Jegora Kliuki. Wszak to wychowanek tego klubu, który spędził w nim sześć lat seniorskiej już kariery, był podstawowym przyjmującym reprezentacji Rosji, kiedy ta zdobywała mistrzostwo Europy w 2017 roku i był uważany wraz z Dmitrijem Wołkowem za nierozłączną parę przyjmujących. Pieniądze Zenita Sankt Petersburg okazały się jednak kuszące.

 

Najciekawsze przeprowadzki w rosyjskiej Superlidze:

 

Jerzy Mielewski: Bartosz Bednorz (z Modeny do Zanitu Kazań), Iwan Zajcew (z Modeny do Kuzbassu Kemerowo), Cwetan Sokołow (z Zenitu Kazań do Dinama Moskwa), Maciej Muzaj (z Gazpromu Surgut do Uralu Ufa), Jegor Kliuka (z Fakieła Nowy Urengoj do Zenitu Sankt Petersburg).

 

Wojciech Drzyzga: Bednorz, Zajcew, Polietajew (z Kuzbassu Kemerowo do Zenitu Sankt Petersburg), Kliuka, Muzaj.

 

Łukasz Kadziewicz: Sokołow, Bednorz, Kliuka, Zajcew, Paszycki (z Kuzbassu Kemerowo do Zenitu Sankt Petersburg).

Marcin Lepa, seb, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie