Zmarł legendarny polski pilot rajdowy

Moto
Zmarł legendarny polski pilot rajdowy
fot. PAP
Ryszard Żyszkowski był dwudziestokrotnie mistrzem Polski

W niedzielę w wieku 79 lat zmarł w Warszawie Ryszard Żyszkowski, legendarny pilot rajdowy, dwudziestokrotny mistrz Polski, uczestnik ponad 250 rajdów samochodowych - poinformował Polski Związek Motorowy.

Urodzony w styczniu 1941 roku Żyszkowski karierę sportową rozpoczynał w latach 60. jako kierowca. W 1970 r. zdobył tytuł mistrza Polski za kierownicą Fiata 125 p, a trzy lata później triumfował w mistrzostwach kraju w wyścigach samochodowych.

 

Po największe sukcesy sięgnął jednak jako pilot. W Rajdzie Monte Carlo zadebiutował w tej roli w 1971 roku u boku Adama Smorawińskiego. Był pilotem najlepszych polskich kierowców – Macieja Stawowiaka, Sobiesława Zasady, Roberta Muchy, Andrzeja Jaroszewicza.

 

PŚ w rajdach terenowych: Sonik zdecydował się na start

 

Od 1983 roku startował z Marianem Bublewiczem, początkowo w fabrycznym zespole FSO. Wspólnie zdobyli siedem tytułów mistrza Polski. Żyszkowski zasiadał na prawym fotelu podczas Zimowego Rajdu Dolnośląskiego w 1993 roku. Podczas zawodów doszło do tragicznego wypadku, w którym poniósł śmierć Marian Bublewicz.

 

Był to dla doświadczonego pilota ostatni rajd tej rangi, w kolejnych latach pojawiał się tylko gościnnie na mniejszych imprezach. Udzielał się jako organizator, pełniąc m.in. przez wiele lat funkcję dyrektora stołecznego Rajdu Barbórka.

 

Ryszard Żyszkowski wziął udział w 254 rajdach, w tym 116 zagranicznych, odnosząc 50 zwycięstw w klasyfikacji generalnej. Był 20-krotnym mistrzem Polski w rajdach i wyścigach samochodowych.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze