Astrofizyk, doktor fizyki i trener... od wykonywania autów! Jak Liverpool zdobył mistrzostwo?

Piłka nożna
Astrofizyk, doktor fizyki i trener... od wykonywania autów! Jak Liverpool zdobył mistrzostwo?
Fot. PAP
Liverpool po 30 latach zdobył mistrzostwo Anglii.

Czwartek dla fanów Liverpoolu był wielkim świętem. Po 30 latach "The Reds" zostali mistrzem Anglii. Ojcem i twarzą tego sukcesu jest niewątpliwie Jurgen Klopp, ale i on miał swoich pomocników. Na pierwszy rzut oka pomagali mu dość nietypowi fachowcy jak np. doktor fizyki teoretycznej, astrofizyk czy trener od wyrzucania piłki z autu.

Wielu szkoleniowców Liverpoolu próbowało powtórzyć sukces Kenny’ego Dalglisha z 1990 roku. Klopp starał się od 8 października 2015, kiedy to został oficjalnie szkoleniowcem "The Reds". W międzyczasie w 2019 roku wygrał z drużyną Ligę Mistrzów, pokonując w finale Tottenham Hotspur 2:0 na stadionie Wanda Metropolitano. Doprowadził klub do wicemistrzostwa Premier League, zdobywając, rekordowe 97 punktów w jednym sezonie. Aż w końcu na siedem kolejek przed zakończeniem rozgrywek 2019/20 wywalczył wyczekiwane przez 30 lat mistrzostwo Anglii.

 

Zobacz też: Klopp przeszedł do historii. Dokonał tego jako pierwszy

 

Patrząc na to, z jakimi fachowcami współpracował Niemiec, fakt, że Liverpool stał się maszyną do wygrywania nie dziwi już tak bardzo.

 

O rozwój zespołu dbają astrofizyk Tim Waskett, doktor fizyki z Harvardu Will Spearman i magister matematyki uniwersytetu w Amsterdamie Dafydd Steele. Zespołem analityków dowodzi Ian Graham, doktor fizyki teoretycznej, przekonany, że wszystko, co robią piłkarze na murawie, można przełożyć na liczby. Te następnie podstawia się pod odpowiednie wzory i w ten sposób powstaje jeszcze lepsza taktyka.

 

Po tym, jak Manchester City, w czwartek przegrał na wyjeździe z Chelsea 1:2 Klopp, udzielił wywiadu i docenił swoich współpracowników w telewizji Sky Sports. - Mój sztab szkoleniowy nie mógłby być bardziej dumny z tego, jaką pracę wykonaliśmy. Była to ekscytująca jazda od pierwszego dnia, gdy tu przybyłem. A to jeszcze nie wszystko - podsumował - pierwszy trener.

 

Liverpool z przewagą 23 punktów nad Manchesterem City nie ma już zagrożenia utraty tytułu.

NP, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Dogrywka Cafe Futbol - 19.06

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie