PKO Ekstraklasa: Korona i Arka podzieliły się punktami. Mogą podzielić los

Korona Kielce już spadła z PKO Ekstraklasy, Arka może podzielić jej los

Korona Kielce zremisowała z Arką Gdynia 1:1 (0:1) w meczu 34. kolejki PKO Ekstraklasy. Gospodarze przystępowali do spotkania ze świadomością, że już nie utrzymają się w lidze. Zdecydował o tym wcześniejszy mecz Wisły Kraków. Gdynianie w przypadku zwycięstwa mogli jeszcze śmiało myśleć o pozostaniu w najwyższej klasie rozgrywkowej. Remis oznacza jednak, że ich szanse zmalały do minimum. Do Wisły Płock mają osiem punktów straty, a ta ekipa swój mecz obecnej kolejki dopiero rozegra.

Jeszcze przed meczem Dirk Hundsdorfer, przedstawiciel rodziny większościowych właścicieli Korony, poinformował w specjalnym oświadczeniu, że nawet w przypadku spadku do pierwszej ligi będą dalej wspierać zespół ze stolicy regionu świętokrzyskiego.

Kielczanie rozpoczęli ze sporym animuszem i kilkakrotnie gościli pod bramką Pavelsa Steinborsa. Prowadzenie jednak objęli goście. W szóstej minucie po szybkiej kontrze gdynian, Marcusa Viniciusa faulował pomocnik Korony Ognjen Gnjatic. Do piłki ustawionej 30 m przed kielecką bramką podszedł Michał Nalepa, który precyzyjnym uderzeniem pokonał Marka Kozioła.

PKO BP Ekstraklasa: Wisła Kraków coraz bliżej utrzymania

13 minut później kielczanie nie wykorzystali idealnej sytuacji do wyrównania. Przed polem karnym Arki piłkę przejął Jakub Żubrowski. Jacek Kiełb podał do Petteri Forsella, ale strzał napastnika Korony świetnie obronił Steinbors, a dobitka Fina była już niecelna.

Podopieczni trenera Macieja Bartoszka osiągnęli sporą przewagę, chcąc jak najszybciej zmienić niekorzystny wynik, ale w decydujących momentach brakowało im precyzji. Od 31. minuty zawodnicy Korony nie mogli już liczyć na podpowiedzi ze strony szkoleniowca, bo ten po drugiej żółtej kartce został odesłany na trybuny. Już w doliczonym czasie gospodarze mieli kolejną szansę na wyrównanie. Sam na sam z łotewskim bramkarzem Arki znalazł się Grzegorz Szymusik, ale obrońca Korony zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału i jego uderzenie zostało zablokowane przez Adama Dancha.

Sześć minut po przerwie w dogodnej pozycji znalazł się kapitan kielczan Adnan Kovacevic, ale strzał Bośniaka bez problemów obronił Steinbors. Kielczanie atakowali z impetem, ale marnowali kolejne szanse. W 66. min, po dośrodkowaniu Michaela Gardawskiego, Żubrowski zgrał piłkę do Kiełba, ale ten w idealnej sytuacji uderzył niecelnie.

PKO BP Ekstraklasa: Poznaliśmy drugiego spadkowicza!

Ambicja gospodarzy w końcu została nagrodzona. Na dziewięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry Forsell dośrodkował w pole karne, Szumusik przedłużył piłkę do Kovacevica, ten zagrał dokładnie do Tzimopoulosa, który głową z najbliższej odległości wpakował piłkę do siatki.

Podbudowani bramką kielczanie atakowali dalej i trzy minuty później mogli nawet wyjść na prowadzenie, ale strzał Kiełba bramkarz Arki sparował na rzut rożny. Po chwili doszło do ostrego spięcia między piłkarzami obu drużyn. Żółtymi kartkami zostali ukarani Kozioł, Adam Marciniak i Szymusik.

Pod koniec szanse na rozstrzygnięcie spotkania na swoją stronę mieli gdynianie, ale już w doliczonym czasie gry nie wykorzystali ich Fabian Serrarens i Kamil Antonik. Korona opuszcza PKO Ekstraklasę, a ich piątkowy rywal ma już tylko iluzoryczne szanse na uniknięcie degradacji.

Korona Kielce - Arka Gdynia 1:1 (0:1)

Bramki: Themistoklis Tzimopoulos (81-głową) - Michał Nalepa (6-wolny).

Żółte kartki: Milan Radin, Michael Gardawski, Ognjen Gnjatic, Grzegorz Szymusik, Marek Kozioł - Marcus Vinicius, Mateusz Młyński, Luka Maric, Jakub Wawszczyk, Adam Marciniak.

Korona Kielce: Marek Kozioł - Grzegorz Szymusik, Adnan Kovacevic, Themistoklis Tzimopoulos, Michael Gardawski - Andres Lioi (64. Daniel Szelągowski), Jakub Żubrowski, Milan Radin (75. Dawid Lisowski), Ognjen Gnjatic, Jacek Kiełb - Petteri Forsell.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Luka Maric, Adam Danch, Adam Marciniak - Mateusz Młyński (84. Kamil Antonik), Marcus Vinicius (64. Jakub Wawszczyk), Michał Nalepa, Marko Vejinovic, Maciej Jankowski - Oskar Zawada (59. Fabian Serrarens).

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork). Widzów 1 046.