System VAR w meczach barażowych Fortuna 1 Ligi

Piłka nożna
System VAR w meczach barażowych Fortuna 1 Ligi
fot. Cyfrasport
W rozgrywkach Fortuna 1 Ligi system VAR nie jest stosowany na co dzień

System VAR będzie pomagać sędziom, którzy w ostatnim tygodniu lipca poprowadzą mecze barażowe o awans do piłkarskiej PKO Ekstraklasy. Zagrają w nich udział zespoły, które na finiszu rozgrywek Fortuna 1 Ligi zajmą w tabeli miejsca od trzeciego do szóstego. Decyzję o wysłaniu sędziów VAR na wszystkie te spotkania podjął Polski Związek Piłki Nożnej.

Pierwsze spotkania barażowe zaplanowano na 28 lipca. Trzeci zespół Fortuna 1 Ligi zmierzy się z szóstym, natomiast czwarty z piątym. Zwycięzcy tych meczów zagrają o awans 31 lipca.

 

– System VAR ma na celu wyeliminowanie rażących błędów, a co za tym idzie, poczucia ewentualnej niesprawiedliwości będącej konsekwencją takich pomyłek. Wszyscy mamy świadomość, że w spotkaniach decydujących o awansie do rozgrywek PKO Ekstraklasy takie sytuacje są niepożądane, stąd decyzja o zastosowaniu VAR w meczach barażowych – mówi dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych Polskiego Związku Piłki Nożnej Łukasz Wachowski.

 

Fortuna 1 Liga: W barażach wciąż może zagrać 16 drużyn

 

Baraże o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w takiej formie odbędą się po raz pierwszy w historii.

 

– To zdecydowanie podnosi atrakcyjność naszych rozgrywek. Trwająca runda pokazuje, że walka o najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce będzie emocjonująca do samego końca – zauważa Marcin Janicki, prezes zarządu Fortuna 1 Ligi. – Z tego względu chcemy zapewnić, że spotkania barażowe poprowadzą czołowi polscy sędziowie. To bardzo ważne mecze, z którymi w takiej formie mamy do czynienia po raz pierwszy. Dla nas również będzie to swego rodzaju sprawdzian i chcemy zadbać, by wszystkie aspekty organizacyjne zostały dopięte w jak najlepszym stopniu – dodaje Wachowski.

 

W tym roku cudu nie będzie. Z czego zapamiętamy Wigry?

 

W rozgrywkach Fortuna 1 Ligi system VAR nie jest stosowany na co dzień.

 

– Wsparcie sędziów VAR i całego systemu nada dodatkowego prestiżu rywalizacji o awans. Chciałbym bardzo podziękować Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej za to, że wyraził chęć i zaangażował się w zrealizowanie naszego planu. Poprzez wprowadzenie VAR w decydujących konfrontacjach, chcemy uatrakcyjnić dwa mecze półfinałowe i spotkanie finałowe – kończy Janicki.

Informacja prasowa, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie