Dwa gole Lewandowskiego! Bayern Monachium zdobył Puchar Niemiec

Trzeci gol dla Bayernu! Zaskakujący strzał Lewandowskiego.

W rozegranym na Stadionie Olimpijskim w Berlinie finale Pucharu Niemiec Bayer Leverkusen przegrał z Bayernem Monachium 2:4. Bawarczycy wywalczyli to trofeum po raz dwudziesty w historii. Robert Lewandowski zdobył trzecią i czwartą bramkę dla zwycięzców.

Pierwszą groźną sytuację stworzyli w 10. minucie Bawarczycy. Po składnej akcji Kingsley Coman strzelił z 15. metrów, ale zbyt lekko, by zaskoczyć Lukasa Hradecky'ego. Bayern miał wyraźną przewagę i udokumentował ją w 16. minucie.

Po faulu na Robercie Lewandowskim ekipa z Monachium miała rzut wolny zza linii pola karnego. Wykonał go David Alaba, pięknym uderzeniem nad murem pokonując bramkarza rywali. Na drugie trafienie mistrzów Niemiec nie trzeba było długo czekać. W 24. minucie Joshua Kimmich zagrał do wbiegającego w pole karne Serge'a Gnabry'ego, a ten mocnym strzałem z ostrego kąta podwyższył przewagę.

W końcówce pierwszej połowy Bawarczycy spuścili nieco z tonu, a swych szans szukali rywale. Na przerwę schodzili, mając dwie bramki zaliczki i była to przewaga zasłużona – Bayern dominował w każdym elemencie.

Bundesliga: Klasyfikacja strzelców sezonu 2019/20

Po zmianie stron – mimo dwóch zmian w ekipie z Leverkusen – obraz gry nie uległ zmianie. Nadal przeważał Bayern, w 55. minucie Kingsley Coman zagrał z lewego skrzydła do Lewandowskiego, ale ten posłał piłkę nad poprzeczką. Kilka minut później kontra Bayeru – Moussa Diaby wyłożył piłkę w pole karne, ale Kevin Volland skiksował w idealnej sytuacji, stojąc kilka metrów przed bramką.

W 59. minucie padła niecodzienna bramka. Manuel Neuer wybił piłkę z okolic pola karnego, przejął ją Lewandowski i uderzył z dalszej odległości. Hradecky pogubił się przy tej interwencji i piłka, przelatując mu między nogami, wpadła do bramki. To było 50. trafienie kapitana reprezentacji Polski dla Bayernu w tym sezonie; ten gol dał mu tytuł najlepszego strzelca tej edycji DFB-Pokal.

Przy trzech golach przewagi Bawarczycy oddali inicjatywę przeciwnikom. Efektem była bramka na 1:3. Kerem Demirbay dośrodkował z rzutu rożnego, a Sven Bender z około pięciu metrów wbił głową piłkę do bramki. Chwilę później Bayer miał kolejną szansę, ale tym razem Neuer był na posterunku. Kolejną okazję miał też Lewandowski, gdy po dośrodkowaniu Ivana Perisicia bez powodzenia próbował wślizgiem
skierować piłkę do bramki.

W 89. minucie Perisić ruszył w pole karne i zagrał do Lewandowskiego, a ten podcinką nad wychodzącym bramkarzem skierował piłkę do siatki. W doliczonym czasie gry w zamieszaniu w polu karnym piłki dotknął ręką Alphonso Davies. Rzut karny egzekwował Kai Havertz i mocnym strzałem ustalił wynik tej konfrontacji na 2:4.

Podopieczni Hansiego Flicka byli faworytami finału Pucharu Niemiec. Bayern obronił to trofeum (w ubiegłorocznym finale ograł 3:0 RB Lipsk), jednocześnie sięgnął po nie po raz dwudziesty w historii! Dla Lewandowskiego to czwarty triumf w tych rozgrywkach. Wcześniej wygrywał je w 2012 (z Borussią Dortmund) oraz w 2016 i 2019 roku (z Bayernem).

Lewandowski zdobył w tym sezonie łącznie już 51 bramek dla Bayernu – z 34 golami został królem strzelców Bundesligi, z 6 trafieniami okazał się najlepszym snajperem Pucharu Niemiec, a do tego ma na koncie 11 trafień w obecnym sezonie Ligi Mistrzów.

Bayer 04 Leverkusen – Bayern Monachium 2:4 (0:2)

Bayer: Lukas Hradecky - Lars Bender (81. Mitchell Weiser), Sven Bender, Edmond Tapsoba, Wendell - Charles Aranguiz, Julian Baumgartlinger (46. Kerem Demirbay) - Moussa Diaby, Nadiem Amiri (46. Kevin Volland), Leon Bailey (76. Karim Bellarabi) - Kai Havertz.
Bayern: Manuel Neuer - Benjamin Pavard, Jerome Boateng (69. Lucas Hernandez), David Alaba, Alphonso Davies - Joshua Kimmich, Leon Goretzka - Serge Gnabry (87. Philipp Coutinho), Thomas Mueller (87. Thiago Alcantara), Kingsley Coman (64. Ivan Perisić) - Robert Lewandowski.

Bramki: 0:1 David Alaba (16), 0:2 Serge Gnabry (24), 0:3 Robert Lewandowski (59), 1:3 Lars Bender (63 – głową), 1:4 Robert Lewandowski (89), 2:4 Kai Havertz (90+3 – karny).

Żółte kartki: Wendell (Bayer), Lewandowski (Bayern).

Sędzia: Tobias Welz.