Magnus Carlsen Invitational w szachach: Triumf mistrza świata w trzeciej edycji

Inne
Magnus Carlsen Invitational w szachach: Triumf mistrza świata w trzeciej edycji
fot. PAP

Mistrz świata Norweg Magnus Carlsen zwyciężył w turnieju internetowym Chessable Masters w szachach szybkich, trzeciej edycji organizowanego przez siebie cyklu Magnus Carlsen Invitational. W finale wygrał z Holendrem Anishem Girim 2-0.

Finałowa rywalizacja Norwega z Holendrem rozstrzygnęła się już po dwóch dniach. W fazie pucharowej turnieju, od ćwierćfinału, uczestnicy rozgrywali czteropartiowe mecze szachów szybkich do dwóch zwycięstw w tempie 15 minut plus 10 sekund za każdy ruch.

 

W piątek Carlsen wygrał z Girim 3,5:2,5 po dogrywce w partiach błyskawicznych, w sobotę - już bez tej konieczności - 2,5:1,5, chociaż w czwartej partii meczu Giri miał wygraną pozycję i mógł doprowadzić do jego przedłużenia. Zwycięzca zainkasował 45 tys. dolarów, a drugi z finalistów – 27 tys.

 

Duda: W dobie pandemii szachy zyskały na popularności

 

W półfinale Giri wyeliminował Rosjanina Jana Niepomniaszczego, a Carlsen - Chińczyka Lirena Dinga. Pokonani otrzymali po 15 tys. dol.

 

W silnie obsadzonym turnieju Chessable Masters (pula nagród 150 tys. dol.) wystartowało 12 szachistów, wśród nich ośmiu z czołowej dziesiątki światowego rankingu.

 

Cykl Magnus Carlsen Invitational składa się z pięciu imprez. Suma nagród wynosi 1 milion dolarów. W pierwszym (z pulą 250 tys. dol.) wzięło udział ośmiu arcymistrzów. Triumfował Carlsen przed Amerykaninem Hikaru Nakamurą oraz Dingiem i innym reprezentantem USA Fabiano Caruaną.

 

W drugim - Lindores Abbey Rapid Challenge (150 tys. dol.) - wystartowało 12 arcymistrzów, wśród nich najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda. Zwyciężył Rosjanin Daniił Dubow przed Nakamurą, Carlsenem i Dingiem. Polak, który w pierwszej fazie pokonał m.in. Carlsena, odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo nad mistrzem świara, i Dubowa, nie zakwalifikował się do ćwierćfinału i został sklasyfikowany na 11. miejscu.

 

Czwartą edycją cyklu będzie turniej Legends of Chess (21 lipca - 5 sierpnia), także z pulą nagród 150 tys. dol., a w dniach 9–20 sierpnia odbędzie się wielki finał z udziałem najlepszych zawodników z każdego turnieju i kwotą 300 tys. do podziału.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie