Novak Djokovic zainspirował artystę. Takiego portretu jeszcze nie miał

Tenis
Novak Djokovic zainspirował artystę. Takiego portretu jeszcze nie miał
fot. PAP/EPA
Novak Djokovic inspiruje młodych adeptów tenisa i artystów

Novak Djokovic stał się inspiracja dla portrecisty. Na korcie jednego z belgradzkich klubów powstał największy na świecie portret słynnego serbskiego tenisisty. Zajmuje powierzchnię 264 metrach kwadratowych. Autorem jest architekt i artysta uliczny Andrej Josifovski, rodak Djokovica.

Rysunek ma długość 24 metrów i szerokość 11 metrów. Jak podkreślają dziennikarze, ciekawostką jest fakt, że to pierwsze tego typu przedsięwzięcie artystyczne na ceglanej nawierzchni kortu.

 

 

Josifovski zdecydował się na wykonanie portretu m.in. z chęci wspierania i docenienia lidera rankingu tenisowego Djokovica. W ostatnim czasie na gwiazdę tenisa spadła fala krytyki za zorganizowanie cyklu turniejów pokazowych, podczas którego kilka osób, w tym on sam, zakaziło się koronawirusem. W czwartek media informowały, że Djokovic i jego żona mieli już negatywny wynik testu na Covid-19. Wcześniej przyznał on, że “Adria Cup” była błędem i wyraził ogromny żal z powodu zakażenia jego gości.

 

- Novak jest człowiekiem o wyjątkowym blasku. Motywuje nas wszystkich. Trudno jest znaleźć tak wspaniałe słowa, aby go opisać – stwierdził Josifovski, który pracę wykonał w sześć godzin, od północy do szóstej rano.

 

Djoković przekaże pieniądze na walkę z koronawirusem

 

Najpierw artysta naszkicował na portret na kartce, następnie – już na korcie – wziął do ręki miarkę, pędzle i różnej wielkości szczotki. Zwracał uwagę na każdy szczegół starannie przemyślanego projektu. Wyjaśnił, że najbardziej wymagające były rysowanie oczu, nosa, ust, cieniowanie twarzy. Udało mu się też przyciemnić włosy zawodnika.

 

- Jako dziecko trenowałem tenis, co wywoływało zdziwienie u niektórych moich rówieśników, którzy grali w piłkę nożną i koszykówkę. Po każdym treningu obowiązkowe było czyszczenie i wyrównanie powierzchni kortu. To właśnie na boiskach zawsze króluje duch sportu i z honorem walczy się o zwycięstwo. Niestety, są tacy, którzy nie szanują wyników sportowców i umniejszają ich osiągnięcia. Są kraje, które chciałyby mieć najmądrzejszych i najlepszych ludzi u siebie. A my, mała bałkańska Serbia, mamy najlepszego tenisistę, mistrza Novaka Djokovica – powiedział autor portretu.

 

Djokovic i jego żona z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa

 

W internetowych wydaniach serbskich gazet zamieszczony został filmik pokazujący pracę Josifovskiego.

 

- Tak jak powiedziałem, korty i boiska sportowe są magicznymi miejscami, są jak magiczne lustra. Kiedy je wypolerujemy, to mówią prawdę i tylko prawdę. Djokovic jest wspaniałym człowiekiem, dumą naszego narodu. Szczerze mi przykro z powodu męczenników, którzy rzucają w niego kamieniami – dodał Josifovski.

PAP, WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze