35 przypadków koronawirusa w NHL. Co z restartem rozgrywek?

Inne
35 przypadków koronawirusa w NHL. Co z restartem rozgrywek?
Fot. PAP
Wciąż nie wiadomo, co z powrotem NHL.

Północnoamerykańska liga hokeja na lodzie NHL poinformowała, że od 8 czerwca, gdy drużyny zaczęły wznawiać treningi w małych grupach, wykryto 35 przypadków koronawirusa wśród zawodników. Nie ujawniono ani ich nazwisk, ani przynależności klubowej.

Jak informowały wcześniej amerykańskie media, władze NHL oraz związek zawodowy hokeistów NHLPA osiągnęły porozumienie w sprawie wznowienia rozgrywek przerwanych w marcu z powodu pandemii koronawirusa. Nie ma natomiast jasności w kwestii układu zbiorowego.

 

Zespoły mają rozpocząć zgrupowania 13 lipca. Później przeniosą się do jednego z dwóch miast, którymi mają być Toronto i Edmonton, gdzie rozegrają fazę play off. Będzie ona bardziej rozbudowana niż dotychczas - rundę zasadniczą zakończono przedwcześnie, dlatego do kolejnej dopuszczono 24, a nie jak zwykle 16 drużyn. Początek planowany jest na 1 sierpnia.

 

Zobacz też: NHL: Obozy treningowe przed sezonem ruszą 10 lipca

 

Według mediów NHL i związek zawodowy hokeistów porozumiały się w sprawie procedur sanitarnych, natomiast wciąż trwają negocjacje dotyczące przedłużenia układu zbiorowego. Oba dokumenty muszą jeszcze zostać przegłosowane przez wszystkich zawodników oraz zatwierdzone przez radę nadzorczą NHL.

 

Według ustaleń relacjonowanych w mediach na zgrupowania w połowie lipca można powołać najwyżej 30 hokeistów, nie licząc bramkarzy. Każdy z graczy może odmówić udziału w obozie i nie wolno go za to karać, ale musi złożyć w tej sprawie pisemne oświadczenie.

 

Planowane są również codzienne testy na COVID-19. Pozytywny wynik badania u zawodnika będzie traktowany jak "normalna" hokejowa kontuzja. Niewywiązanie się z zapisów zawartych w procedurach może oznaczać dużą grzywnę lub utratę przez klub prawa wyboru w drafcie.

 

NHL pauzuje już od blisko czterech miesięcy. Według nowego terminarza zdobywca Pucharu Stanleya ma zostać wyłoniony na początku października.

MTu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze