Mistrzostwa Motul HRSMP Digital dojechały do mety

Moto
Mistrzostwa Motul HRSMP Digital dojechały do mety
fot. materiały prasowe
Rajd Kenya Safari zakończył zmagania w Motul HRSMP Digital.

Rajd Kenya Safari zakończył zmagania w Motul HRSMP Digital. Wirtualna rywalizacja dobiegła końca na miesiąc przed powrotem kierowców i pilotów na prawdziwe odcinki specjalne. Sezon Motul HRSMP rozpocznie się od MARMA 29. Rajdu Rzeszowskiego, zaplanowanego na 6-8 sierpnia.

Mistrzostwa Motul HRSMP Digital to wirtualna rywalizacja historycznych aut w czasie pandemii, która od kwietnia do lipca wypełniła zawodnikom czas oczekiwania na wznowienie ścigania na odcinkach specjalnych. Z inicjatywy zawodników oraz pod auspicjami PZM toczyły się zmagania na trasach wirtualnych rajdów. Motul był sponsorem tytularnym, a Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, prowadząca kampania społeczną „Wyprzedzamy nowotwór”, była oficjalnym partnerem mistrzostw.

 

W kwietniu kierowcy rywalizowali na zaśnieżonych trasach Rajdu Norwegii, w maju zmagania toczyły się na drogach szutrowych w ramach rajdu Fińskie Szutry, a przełom czerwca i lipca był kolejną odsłoną wirtualnego cyklu na luźnej nawierzchni – zawodnicy mierzyli się z Rajdem Kenya Safari.

 

Najlepiej z ośmioma odcinkami specjalnymi finałowej rundy poradził sobie zawodnik MSR, korzystający z Audi Quattro Rallye. Okazał się najlepszy w kategorii FIA 4 i miał najlepszy czas spośród wszystkich startujących w Rajdzie Kenya Safari. 15,3 sekundy stracił do niego Krawczaldo, a 48 sekund Andrew Stig (obaj również w Audi).

 

Trzecie zwycięstwo w kategorii FIA 1 odniósł Andy Śruba w Lancii Fulvii HF, który o ponad pół minuty pokonał OLDIKa i o prawie minutę Mirkonena jr. W kategorii FIA 2 trzeci raz wygrał WojtekS ONE (Opel Kadett GT/E), przed Michelką i zawodnikiem Bartek Ba. OBRSO w Fiacie 131 Abarth trzeci raz triumfował w kategorii FIA 3.

 

Wirtualni mistrzowie

 

W Historycznej Klasyfikacji Generalnej triumfował MSR, który wygrał dwa z trzech rajdów w swojej kategorii, ale zebrał aż 14 dodatkowych punktów za tzw. odcinki Power Stage. W sumie po trzech rundach ma 98 punktów. O osiem punktów mniej zebrali OBRSO, WojtekS One oraz Andy Śruba, a Krawczaldo zakończył rywalizację z 78 punktami.

 

W kategorii FIA 1 triumfował Andy Śruba, w FIA 2 WojtekS One, w FIA 3 OBRSO, a w FIA 4 MSR. Oldschool Rally Team wygrał Klasyfikację Zespołów Sponsorskich, a Automobilklub Polski - Klasyfikację Klubową.

 

- Dziękuję wszystkim zawodnikom za zaangażowanie w wirtualne rajdy. Po raz kolejny udowodnili, że są wyjątkową grupą, która potrafi wspierać się i dobrze bawić także wtedy, gdy rywalizacja była możliwa tylko w świecie wirtualnym. Motul HRSMP Digital spełniły swoją rolę. Cieszę się też, że zaraz wszyscy wrócimy do rywalizacji na prawdziwych odcinkach specjalnych – podsumował Mirosław Miernik, koordynator rajdów historycznych PZM.

 

Motul HRSMP na oesach już w sierpniu

 

Rywalizacja w Rajdzie Kenya Safari była ostatnią odsłoną mistrzostw Motul HRSMP Digital. Lipiec to dla zawodników czas ostatnich przygotowań do powrotu na prawdziwe odcinki specjalne. Na początek sierpnia planowana jest inauguracja sezonu w Motul HRSMP. Kierowcy i piloci zmierzą się w MARMA 29. Rajdzie Rzeszowskim (6-8 sierpnia). W kalendarzu Polskiego Związku Motorowego sezon Motul HRSMP rozpisano na cztery rundy.

 

Informacje o cyklu

 

MOTUL Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (HRSMP), to cykl rozgrywany pod egidą Polskiego Związku Motorowego w którym kierowcy i piloci rywalizują samochodami, które swoje największe triumfy święciły przed paroma dekadami. Są one historią rajdów, która od 2016 roku ożywa na polskich odcinkach specjalnych. W sezonie 2017 cykl ten uzyskał prestiżowe miano Mistrzostw Polski będące efektem profesjonalnej organizacji i nieustannie rosnącego zainteresowania ze strony zawodników. Rok 2018 przyniósł kolejne nowości – pięć z siedmiu rund było przeprowadzonych wraz z zawodami zaliczanymi do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tym samym zawodnicy w rajdówkach sprzed lat pokonali te same odcinki specjalne, o takiej samej długości, co ich koledzy we współczesnych konstrukcjach. Dzięki temu zgromadzeni przy trasie kibice mogli poczuć atmosferę rajdów z lat 60., 70., 80. czy 90. W sezonie 2019 zaplanowano odbyło się sześć rund, w tym po raz pierwszy zawody na szutrze rozegrane w ramach PZM 76. Rajdu Polski, czyli drugiego najstarszego rajdu samochodowego na świecie. Kalendarz na sezon 2020 zakładał sześć imprez: w Świdnicy, Puławach (odwołano), Mikołajkach, Rzeszowie, Chorzowie i Koszycach (Słowacja).

kl, informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie