Medalista olimpijski nowym prezesem rosyjskiego biathlonu

Wiktor Majgurow (po prawej) został prezesem Rosyjskiego Związku Biathlonu.

Dwukrotny brązowy medalista olimpijski i trzykrotny mistrz świata Wiktor Majgurow został prezesem Rosyjskiego Związku Biathlonu. Delegaci wybrali go jednogłośnie.

Zastąpił na stanowisku innego utytułowanego przed laty zawodnika Władimira Draczewa.

W sobotnich, przyspieszonych wyborach w mieście Chimki w obwodzie moskiewskim miał startować i Draczew, ale ostatecznie zrezygnował i wycofał swoją kandydaturę.

Rosyjski biathlon ma ogromne problemy, związane m.in. z dopingową przeszłością i wysokimi długami.

Zdobył brązowy medal na igrzyskach

- Przed nami ogrom pracy w bardzo trudnym czasie. Jestem pewien, że Wiktor Majgurow dołoży wszelkich starań, by wyciągnąć nasz sport z kryzysu – uważa deputowany Dumy Anton Szypulin, kolejny medalista igrzysk i mistrzostw świata w biathlonie.

Jeden z największych sukcesów w karierze Majgurow odniósł w igrzyskach w Salt Lake City w 2002 roku, zdobywając brązowy medal w biegu na 20 km. Przegrał tylko z Norwegiem Ole Einarem Bjoerndalenem i Niemcem Frankiem Luckiem. Trzeci był także w sztafecie w Nagano (1998). W MŚ sięgnął po trzy złote krążki, m.in. w słowackim Osrblie na dochodzenie na 12,5 km.

Jego poprzednik w roli szefa biathlonu – Draczew to z kolei czterokrotny mistrz globu oraz srebrny i brązowy medalista IO. Rosyjskim biathlonem kierował od maja 2018 roku. Wtedy w wyborach wyraźnie pokonał Majgurowa