WAP: Co to znaczy być „dobrą dychą” na boisku

Piłka nożna
WAP: Co to znaczy być „dobrą dychą” na boisku
fot. PAP

W Wirtualnej Akademii Piłkarskiej czas na ofensywnych pomocników – czyli zawodników, których kiedyś oznaczano numerami 8 lub 10. Co to znaczy być „dobrą dychą”? Dlaczego Zidane był tak genialny? Posłuchajcie byłego trenera min. Legii i Polonii, a wcześniej świetnego piłkarza Dariusza Wdowczyka.

Wdowczyk po raz siódmy staje przed taktyczną tablicą „Wirtualnej Akademii Piłkarskiej” Polsatu Sport. W poprzednim odcinku opowiedział nam jak powinien zachowywać się na boisku zawodnik określany „szóstką”, czyli defensywny pomocnik.

 

Dziś czas na graczy, których w piłkarskim slangu, odnoszącym się do dawnej numeracji na koszulkach, nazywa się „ósmką” lub „dziesiątką” – czyli na ofensywnych pomocników. Ich najważniejsze zadanie na boisku to oczywiście kreacja.

 

- Często takiego piłkarza w ogóle zwalnia się z zadań defensywnych – mówi Wdowczyk, który jako trener zdobywał mistrzostwo Polski i z warszawską Legią i Polonią. – Taki zawodnik, gdy drużyna się broni, szuka sobie miejsca na boisku, by po przechwycie od razu dostać piłkę, odwrócić się do bramki rywali i albo samo pociągnąć akcję, wspierany przez swoich kolegów na skrzydłach, albo współpracować z najbliższym napastnikiem – wyjaśnia podstawowe założenia gry „dziesiątki”.

 

- Tacy piłkarze muszą być kreatywni i muszą umieć przewidywać to, co się wydarzy na boisku. Swoimi zdolnościami technicznymi stwarzają okazje dla drużyny, dla jej napastników – dodaje Wdowczyk i podaje przykłady: Xavi, Rakitić, Modrić, Zidane.

 

A kto był lub jest najlepszą „dychą” z Polaków? Co to znaczy „stanąć na piłce”. Dlaczego Zidane był taki genialny? Jak porusza się po boisku Modrić. Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym materiale wideo.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wdowczyk wykładowcą Wirtualnej Akademii Piłkarskiej

Wirtualna Akademia Piłkarska. Dlaczego bramkarz jest generałem na boisku?

Wirtualna Akademia Piłkarska: Dlaczego najważniejszym zadaniem Xaviego na boisku było… rozglądanie się?

Wirtualna Akademia Piłkarska: Jak zatrzymać Messiego?

WAP: Dlaczego Liverpool gra systemem 4-3-3?

WAP: Grzegorz Krychowiak i „klasyczna szóstka”. Czyli tak naprawdę kto?

B, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze