ZAKSA rozpoczęła przygotowania. Co z Davidem Smithem?

Siatkówka
ZAKSA rozpoczęła przygotowania. Co z Davidem Smithem?
fot. Cyfrasport

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu PlusLigi. Na pierwszym po czteromiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa spotkaniu drużyny pojawili się wszyscy zawodnicy poza Davidem Smithem, który na razie nie może opuścić USA.

– Problemy Davida nie są związane z koronawirusem. Środkowy ma kłopot z paszportem. Myślę, że do końca tygodnia sprawa zostanie załatwiona – powiedział prezes ZAKSY Sebastian Świderski.

 

W poniedziałek wszyscy pozostali zawodnicy pojawili się w Kędzierzynie-Koźlu. Najpierw omówiono plan przygotowań, a po południu odbyły się pierwsze zajęcia.

 

– Teraz sztab szkoleniowy oceni, jak siatkarze wykonali pracę domową, czyli zadania, które dostali na okres przerwy w grze. Cztery miesiące to bowiem bardzo długa przerwa, więc pierwszy tydzień będzie takim sprawdzaniem ich kondycji. Potem trener Nikola Grbic i jego współpracownicy podejmą decyzje dotyczące dalszych przygotowań – relacjonował szef klubu, który w zakończonym przedwcześnie z powodu pandemii sezonie 2019/20 zajął pierwsze miejsce.

 

Wielki powrót do Bydgoszczy! Doświadczony siatkarz znów zagra z Masnym

 

Na pierwszy trening dotarli m.in. Paweł Zatorski, Aleksander Śliwka i pozyskany przed nowym sezonem Jakub Kochanowski. Wszyscy trzej jeszcze w ubiegłym tygodniu brali udział w zgrupowaniu reprezentacji Polski w Spale. Za sześć dni znów dołączą do kadry, którą w drugiej połowie lipca czekają jeszcze cztery mecze towarzyskie. Następnie zaś ponownie wrócą do klubu.

 

W ramach przygotowań do rozpoczynających się w połowie września rozgrywek 2020/2021 ZAKSA weźmie udział m.in. w Grand Prix PLS. Świderski potwierdził, że w planach jest udział także w innych imprezach i rozegranie sparingów, ale nie chciał podawać szczegółów.

 

– Wymagają one jeszcze potwierdzenia. Mieliśmy bowiem np. uczestniczyć w turnieju w Londynie, ale został on odwołany. Na pewno jednak w najbliższych dwóch miesiącach rozegramy czy to pojedyncze mecze, czy też weźmiemy udział w imprezach – zaznaczył.

 

Wicemistrz świata z 2006 roku przyznał, że z powodu pandemii budżet jego klubu ucierpiał.

 

– Na ten moment można ocenić, że zmniejszył się o 25 procent. Ale nie sposób powiedzieć, jak to będzie finalnie. Wciąż prowadzimy rozmowy ze sponsorami. Pytanie też, czy będziemy mogli sprzedawać karnety i bilety. Czekamy na te informacje. Powiedziałbym, że obecny budżet pozwala nam na przeżycie – opisywał.

 

Wielokrotny reprezentant kraju podkreślił jednak, że mimo pogorszenia sytuacji finansowej zadania stawiane przed podopiecznymi Grbica się nie zmieniają.

 

– Trzon zespołu pozostał. W minionym sezonie zajęliśmy pierwsze miejsce (w rozgrywkach 2018/19 mistrzostwo kraju), więc cel może być tylko jeden. Będziemy chcieli dobrze zaprezentować się na wszystkich frontach, tak jak to było w poprzednim sezonie – podsumował Świderski.

 

ZAKSĘ przed powrotem do rywalizacji w ekstraklasie czeka jeszcze we wrześniu rywalizacja o Superpuchar Polski (rok temu wywalczyła to trofeum), a w jej trakcie także zmagania w Lidze Mistrzów (w minionym sezonie dotarli do ćwierćfinału). Zaplanowany na marzec 2020 turniej finałowy Pucharu Polski z udziałem kędzierzynian, którzy sięgnęli po niego rok wcześniej, nie odbył się z powodu pandemii.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze