Kto piłkarzem sezonu Ekstraklasy? Typują eksperci Polsatu Sport

Piłka nożna
Kto piłkarzem sezonu Ekstraklasy? Typują eksperci Polsatu Sport
fot. Cyfrasport
Kto piłkarzem sezonu Ekstraklasy? Typują eksperci Polsatu Sport

Sezon w PKO BP Ekstraklasie dobiega końca, zbliża się czas podsumowań, rankingów i nagród dla najbardziej znaczących jej aktorów. Zanim zostaną ogłoszone oficjalne wyróżnienia, my przedstawiamy nasze typy, zebrane od ekspertów Polsatu Sport.

Ekstraklasa S.A. będzie nagradzać na podstawie głosów kapituły złożonej z dziennikarzy, ekspertów oraz przedstawicieli spółki i PZPN. Wyboru dokona w pięciu kategoriach.


Nagrody wręczane będą po meczach ostatniej kolejki na stadionach, a nie – jak dotychczas - podczas uroczystej gali. Powód oczywisty – koronawirus. Zanim to jednak nastąpi, poznajcie wybór ekspertów Polsatu Sport, byłych reprezentantów Polski, wraz z krótkim uzasadnieniem.


Piłkarz sezonu


Waldemar Prusik:


Jorge Felix (Piast Gliwice) - Miał największy wpływ na grę swojej drużyny. To dzięki jego dobrej, równej grze i strzelonym bramkom Piast jest znowu w pierwszej trójce w tabeli i  będzie grał w europejskich pucharach.


Paweł Golański:


Christian Gytkjaer (Lech Poznań) – bo to najskuteczniejszy zawodnik Ekstraklasy. Piłkarz, który w bardzo dużym stopniu przyczynił się do tego, że Lech będzie grał w pucharach oraz zaimponował mi profesjonalizmem przedłużając kontrakt do końca sezonu, a wygasający z końcem czerwca.


Andrzej Niedzielan:


Kamil Jóźwiak (Lech Poznań) - bardzo kreatywny, szybki, ma łatwość wygrywania pojedynków, co nie jest w ekstraklasie oczywiste, wiodąca postać Lecha. Mimo młodego wieku grający bardzo dojrzale. 


Bramkarz sezonu


Waldemar Prusik:


Radosław Majecki (Legia Warszawa) - Gdy odszedł do Monaco, Legia zobaczyła jak bardzo go brakuje. Duże umiejętności i jak na tak młodego bramkarza, ustabilizowana forma (w całym sezonie chyba tylko jeden poważniejszy błąd).


Paweł Golański:


Radosław Majecki (Legia Warszawa) - Bardzo dobry sezon młodego bramkarza, był pewnym punktem zespołu, rozegrał wiele świetnych meczów. Oczywiście nagrodą za równą formę – z zaledwie jedną wpadką w Zabrzu był transfer do Monaco

 

Andrzej Niedzielan:


Radosław Majecki (Legia Warszawa) – 41 występów liga/Puchar Polski/el. Ligi Mistrzów, jeden z najniższych rezultatów w średniej bramek straconych w lidze, siła spokoju połączona z dużym potencjałem. 

 

Obrońca sezonu

 

Waldemar Prusik:


Tomasz Petraśek (Raków Częstochowa) - Dobrze grający w defensywie i groźny w ofensywie. I to nie tylko przy stałych fragmentach gry.

 

Paweł Golański:


Marco Veśović (Legia Warszawa) - Bardzo wszechstronny obrońca, grający świetnie do przodu, motor napędowy Legii. Ogromna szkoda, że przytrafiła mu się tak poważna kontuzja w końcówce sezonu, która nieco „spowolniła” Legię.


Andrzej Niedzielan:


Jakub Czerwiński (Piast Gliwice) - ostoja defensywy Piasta. Osoba, która potrafi utrzymać ją w ryzach.


Pomocnik sezonu


Waldemar Prusik:


Jorge Felix (Piast Gliwice) - 16 strzelonych goli, najskuteczniejszy zawodnik, który nie gra na pozycji nominalnego napastnika. Trudno go upilnować. Dobra technika i duża ruchliwość decyduje o jego skuteczności pod bramką rywali.


Paweł Golański:


Kamil Jóźwiak (Lech Poznań) - Przebojowy skrzydłowy Lecha w przekroju całego sezonu prezentował równą, wysoką formę, której potwierdzeniem było powołanie do reprezentacji oraz wiele zagranicznych ofert dla tego zawodnika.

 

Andrzej Niedzielan:


Jorge Felix (Piast Gliwice) - drugi strzelec w rankingu Ekstraklasy (19), zawodnik o bardzo ofensywnych inklinacjach, lider i reżyser działań Piasta w tym sezonie, 39 występów i to zazwyczaj w pełnym wymiarze czasowym.

 

Napastnik sezonu

 

Waldemar Prusik:


Flavio Paixao (Lechia Gdańsk) - Z napastników występujących w Ekstraklasie jest najlepiej wyszkolony technicznie. Dobrze grający głową. Wygrywa pojedynki w powietrzu z wyższymi zawodnikami. Ma umiejętność znalezienia się w odpowiednim miejscu pod bramką przeciwnika. Gdyby grał tylko na pozycji napastnika, zapewne miałby więcej strzelonych goli, a gra też na pozycji skrzydłowego.

 

Paweł Golański:


Christian Gytkjaer (Lech Poznań) – patrz piłkarz sezonu


Andrzej Niedzielan:


Christian Gytkjaer (Lech Poznań) - najwięcej strzelonych bramek (24) i lider klasyfikacji kanadyjskiej (26), grał we wszystkich 36 meczach. Napastnik decyduje o zdobyczy nie tylko bramkowej, ale i punktowej Lecha Poznań.
 
Młodzieżowiec sezonu


Waldemar Prusik:


Kamil Jóźwiak (Lech Poznań) - Zawodnik systematycznie robiący postępy. Najlepszy piłkarz czołowej drużyny, jaką jest Lech Poznań. Mało jest zawodników w Ekstraklasie mających umiejętność wygrywania pojedynków z obrońcami. Jóźwiak potrafi przedryblować kilku zawodników i oddać skuteczny strzał.

 

Paweł Golański:


Michał Karbownik (Legia Warszawa): 19-latek, który wdarł się przebojem do pierwszej ,,11” Legii i nie oddał miejsca do samego końca. Szybki, przebojowy, często angażujący się w akcje ofensywne, posiadający świetne parametry biegowe.

 

Andrzej Niedzielan:


Michał Karbownik (Legia Warszawa) - obrońca o charakterystyce ofensywnej  w zasadzie kompletny, bardzo równe występy w tym sezonie, co w tym wieku nie jest takie oczywiste, 33 mecze w rozgrywkach 2019/2020.

 

Bożydar Iwanow, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie