Fortuna 1 Liga: Odra Opole uciekła ze strefy spadkowej! Zadecydował karny w końcówce

Krzysztof Janus zapewnił Odrze Opole trzy punkty w starciu przeciwko Olimpii Grudziądz.

Odra Opole pokonała Olimpię Grudziądz 1:0 (0:0) w meczu 33. kolejki Fortuna 1 Ligi. Komplet punktów wywalczony przed własną publicznością pozwolił podopiecznym Dietmara Brehmera opuścić strefę spadkową.

Spotkanie było niezwykle ważne w kontekście utrzymania dla obu zespołów. Przed rozpoczęciem 33. kolejki aż cztery zespoły miały na koncie po 39 punktów. Zgodnie z regulaminem, o kolejności miejsc w tabeli decyduje bilans meczów bezpośrednich, a ten był najmniej korzystny dla Odry Opole.

Pierwsza połowa nie przybliżyła opolan do zmiany tej sytuacji. Mimo że w ciągu pierwszych 45 minut dominowali na boisku, o czym może świadczyć posiadanie piłki (78 procent), zdołali wypracować sobie podobną liczbę sytuacji bramkowych, co ich przeciwnicy. Co ciekawe w pierwszej części spotkania żaden z zespołów nie oddał celnego strzału.

Druga połowa nie różniła się znacząco od pierwszej. Na boisku obserwowaliśmy typowy mecz walki. Prawdziwe emocje pojawiły się dopiero w 85. minucie, kiedy w polu karnym Olimpii doszło do zderzenia bramkarza z jednym z rywali. Arbiter dopatrzył się w tej sytuacji przewinienia golkipera i wskazał na wapno. Jedenastkę pewnym strzałem wykorzystał Krzysztof Janus, dając swojej drużynie arcyważne zwycięstwo.

Odra awansowała ze strefy spadkowej. Sytuacja Olimpii wyraźnie się skomplikowała. W ostatniej kolejce Jacka Trzeciaka zmierzą się z Sandecją Nowy Sącz, która obecnie plasuje się na 10. pozycji w tabeli zaplecza Ekstraklasy. Opolanie z kolei zagrają na wyjeździe z walczącą o baraże Bruk-Bet Termalicą Nieciecza.

Odra Opole - Olimpia Grudziądz 1:0 (0:0)

Bramka: Krzysztof Janus 87' (k)

Odra: Mateusz Kuchta - Kacper Tabiś (58' Jarosław Czernysz), Mateusz Kamiński, Konrad Kostrzycki, Patryk Janasik - Tomáš Mikinič (74' Dawid Błanik), Mateusz Czyżycki, Rafał Niziołek (46' Miłosz Trojak), Sebastian Bonecki, Krzysztof Janus - Arkadiusz Piech

Olimpia: Łukasz Sapela - Damian Ciechanowski, Łukasz Bogusławski, Marcin Grolik, Ariel Wawszczyk - Piotr Janczukowicz, Elvir Maloku (77' Maciej Kona), Dominik Frelek, Ricky van Haaren, Mohamed Medfai (70' Remigiusz Szywacz) - José Embaló (46' Kacper Janiak)

żółte kartki: Czyżycki, Trojak, Janus, Kamiński - Frelek, Bogusławski, Sapela

sędziował: Daniel Kruczyński (Żywiec)