Kolarski wyścig o Puchar MON. Trofeum w rękach Niemca Felixa Grossa

Inne
Kolarski wyścig o Puchar MON. Trofeum w rękach Niemca Felixa Grossa
fot. PAP
Tydzień spędzony w Polsce był dla Felixa Grossa wyjątkowo udany

Niemiec Felix Gross wygrał w niedzielę w Wysokiem Mazowieckiem 59. Kolarski wyścig o Puchar Ministra Obrony Narodowej. Na mecie wyprzedził minimalnie Estończyka Markusa Pajura (Tartu 2024) i Stanisława Aniołkowskiego (CCC Development).

Wyścig rozegrany został w okolicach Wysokiego, a kolarze mieli do pokonania łącznie 149 kilometrów, w tym osiem 17 kilometrowych pętli w okolicach miejscowości Kulesze Kościelne. Przez wiele kilometrów 100-osobowy peleton jechał razem, a wszystkie próby akcji, podejmowane z reguły na jedynym na trasie dość długim podjeździe, nie przynosiły powodzenia.

 

Jedyna dająca szanse na sukces ucieczka zawiązała się na kilkanaście kilometrów przed metą, tuż przed wjazdem na 3-kilometrową rundę finałową prowadzącą ulicami miasta. Do przodu ruszyli dwaj polscy kolarze – Piotr Brożyna (Voster ATS) i Jakub Kaczmarek (Mazowsze Serce Polski). Przewaga tej dwójki była jednak niewielka najwyżej, kilkudziesięciosekundowa a bardzo mocno pracujący peleton ostatecznie doścignął ją na niespełna trzy kilometry przed metą.

 

ZOBACZ TAKŻE: Dookoła Mazowsza: Czesi rządzili

 

O zwycięstwie przesądził finisz z dużej grupy, który najlepiej rozegrał 21-letni Niemiec Felix Gross. Specjalizujący się w wyścigach torowych zawodnik, medalista mistrzostw Europy na 4 km, potwierdził swe kwalifikacje sprinterskie, choć musiał stoczyć zacięty pojedynek z innym młodzieżowcem – Estończykiem Pajurem.

 

Tydzień spędzony w Polsce był dla Grossa wyjątkowo udany. Wygrał bowiem dwa etapy wyścigu Dookoła Mazowsza i zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. W niedzielę zakończył występy w polskich imprezach trzecim zwycięstwem.

 

ZOBACZ TAKŻE: Poważny wypadek na trasie wyścigu Dookoła Mazowsza

 

Puchar MON to najstarszy polski wyścig jednodniowy, mający już blisko 60-letnią tradycję. Przez wiele lat odbywał się w centrum Warszawy, w okolicach stadionu Legii i nosił nazwę Kryterium MON. Z czasem organizatorzy musieli jednak zrezygnować z tradycyjnej lokalizacji w centrum stolicy i już po raz czwarty impreza gościła na Podlasiu.

 

Wyniki 59. Pucharu MON:

 

1. Felix Gross (Niemcy) 3:03.38 (przeciętna 48,7 km/godz)
2. Markus Pajur (Estonia/Tartu2024)
3. Stanisław Aniołkowski (CCC Development)
4. Leon Rohde (Niemcy)
5. Paweł Franczak (Voster ATS)
6. Bartosz Rudyk (Wibatech-Merx) wszyscy ten sam czas

 

PAP, WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze