PKO Ekstraklasa: Remis Piasta Gliwice z Cracovią. Druga połowa znudziła

Piast nie zdołał obronić mistrzostwa Polski, ale sezon kończy na podium

Piast Gliwice zremisował u siebie z Cracovią 1:1 (0:1) w niedzielnym meczu ostatniej kolejki grupy mistrzowskiej piłkarskiej PKO Ekstraklasy. Śląska drużyna, która nie zdołała obronić tytułu mistrza Polski, kończy ten sezon z brązowym. Krakowianie zajęli siódme, a zagrają jeszcze w finale Totolotek Pucharu Polski. Ich rywalem będzie Lechia Gdańsk.

Gliwiczanie stracili wcześniej szansę na obronę mistrzostwa. Zapewnili sobie trzecie miejsce, mieli matematyczną możliwość na wicemistrzostwo. Potrzebowali do tego wygranej, przy jednoczesnej porażce Lecha Poznań z Jagiellonią Białystok. Warunki nie zostały spełnione i drużyna trenera Waldemara Fornalika musiała się zadowolić miejscem na najniższym stopniu podium.

Gospodarze zaczęli mecz z animuszem, już w 4. minucie Tiago Alves spudłował z bliska, potem uderzenia Piotra Parzyszka obronił bramkarz „Pasów”. Goście „rozkręcali” się wolniej, ale w 29. minucie objęli prowadzenie. Podanie Cornela Rapy z końcowej linii wykorzystał nadbiegający Mateusz Wdowiak i z bliska wpakował piłkę do siatki.

W ostatnim kwadransie przed przerwą Frantisek Plach dwukrotnie musiał interweniować po groźnych strzałach Wdowiaka i Ivana Fiolica.

Druga połowa nie mogła rozgrzać kibiców. Z racji niedokładności w grze ofensywnej obu drużyn niewiele pracy mieli bramkarze.

Okazję do wyrównania miał rezerwowy pomocnik Piasta Gerarad Badia. Po jego uderzeniu piłka przeleciał obok słupka. Później Hiszpan popisał się dokładną centrą z rzutu rożnego, a zupełnie niepilnowany Tomasz Jodłowiec głową pokonał krakowskiego bramkarza, ustalając wynik spotkania.

Piast Gliwice - Cracovia 1:1 (0:1)

Bramki: Tomasz Jodłowiec (74.) - Mateusz Wdowiak (29.).

Żółte kartki: Florian Loshaj, Pelle van Amersfoort, Ołeksij Dytiatjew.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Uros Korun, Tomas Huk, Mikkel Kirkeskov - Tiago Alves (57. Gerard Badia), Patryk Sokołowski, Tomasz Jodłowiec, Sebastian Milewski - Piotr Parzyszek (65. Dominik Steczyk), Kristopher Vida (83. Patryk Tuszyński).

Cracovia Kraków: Lukas Hrosso - Cornel Rapa, Michał Helik, Ołeksij Dytiatjew, Kamil Pestka - Sergiu Hanca, Florian Loshaj (52. Milan Dimun), Pelle van Amersfoort, Ivan Fiolic (75. Thiago), Mateusz Wdowiak - Tomas Vestenicky (86. Daniel Pik).

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 1 961.