WAP: Jaką rolę odgrywa Lewandowski? Klasyczna dziewiątka i jej cechy

Piłka nożna
WAP: Jaką rolę odgrywa Lewandowski? Klasyczna dziewiątka i jej cechy
fot. Cyfrasport
Robert Lewandowski najlepiej spełnia warunki klasycznej dziewiątki.

W kolejnym odcinku Wirtualnej Akademii Piłkarskiej z Dariuszem Wdowczykiem skupiamy się na roli klasycznej dziewiątki. To oczywiście pozycja wysuniętego napastnika, której najlepszym przykładem jest Robert Lewandowski. Wraz z naszym ekspertem tłumaczymy podstawy gry najbardziej ofensywnego piłkarza w drużynie.

Najsłynniejsze dziewiątki świata można wymienić na palcach jednej ręki. Lewandowski, Harry Kane, Sergio Aguero, czy słynący z wszechstronności z przodu Cristiano Ronaldo oraz Leo Messi. Często wspierani są przez całą drużynę, która odpowiedzialna jest za kreowanie im dogodnych sytuacji strzeleckich. Jaką więc rolę ma wysunięty napastnik?

- Najprościej powiedzieć, że napastnik jest od strzelania goli. Jednak jego rola polega także na tym, żeby zgubić innych zawodników na ułamek sekundy. Właśnie ten ułamek może być kluczowy, by zdobyć bramkę. W angielskiej piłce dziewiątka ma zgrywać piłkę i robić sobie miejsce do ataków. Ważne jest także umiejętne poruszanie się na linii spalonego – tłumaczył Wdowczyk.

Klasyczna dziewiątka często gra tyłem do bramki. Musi widzieć, jak rozgrywana jest piłka, by w odpowiednim momencie włączyć się do akcji. Istotne są także umiejętności indywidualne do gry jeden na jeden. To właśnie w tym aspekcie snajper jest zdany sam na siebie, a często jego zwinność i drybling decydują o wyniku meczu.

- Dziewiątki to „predatorzy” pola karnego. Oni uwielbiają grę w szesnastce. Inteligencja piłkarska wymaga szukania sobie miejsca między obrońcami. Napastnicy zwracają uwagę, gdzie znajduje się wolna strefa, by wymusić na przeciwniku ruch, który uwolni innych ofensywnych piłkarzy. Czasem nie muszą być rozliczani z bramek, jeśli swoim zachowaniem przyczynią się do trafień innych piłkarzy, a to przełoży się na końcowy sukces – podsumował.

ZOBACZ TAKŻE:

Wdowczyk wykładowcą Wirtualnej Akademii Piłkarskiej

Wirtualna Akademia Piłkarska. Dlaczego bramkarz jest generałem na boisku?

Wirtualna Akademia Piłkarska: Dlaczego najważniejszym zadaniem Xaviego na boisku było… rozglądanie się?

Wirtualna Akademia Piłkarska: Jak zatrzymać Messiego?

WAP: Dlaczego Liverpool gra systemem 4-3-3?

WAP: Grzegorz Krychowiak i „klasyczna szóstka”. Czyli tak naprawdę kto?

MM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze