Austriacki kolarz skazany za doping na rok więzienia

Inne
Austriacki kolarz skazany za doping na rok więzienia
Fot. PAP
Georg Preidler wygrał 6. etap Tour de Pologne w 2018 roku.

Zwycięzca jednego z etapów Tour de Pologne 2018, austriacki kolarz Georg Preidler został skazany na rok więzienia w zawieszeniu za udział w dopingowym procederze. Wyrok ogłosił w środę sąd w Innsbrucku. 30-letni Preidler musi zapłacić też grzywnę w wysokości 2880 euro. Austriakowi przysługuje apelacja.

Już w połowie 2019 roku Preidler i jego rodak Stefan Denifl zostali zdyskwalifikowani na cztery lata za stosowanie dopingu. Przyłapano ich dzięki słynnej "Operacji Aderlass", której kulminacyjnym punktem były zatrzymania w trakcie narciarskich mistrzostw świata w Seefeld.

 

Afera dopingowa w Seefeld wybuchła pod koniec lutego 2019. W ramach "Operacji Aderlass" (co znaczy "upuszczanie krwi"), która obejmowała skoordynowane działania austriackich i niemieckich służb, zatrzymano wówczas pięciu biegaczy narciarskich z Austrii, Estonii i Kazachstanu oraz niemieckiego lekarza sportowego Marka Schmidta i jego asystenta.

 

Zobacz też: Kolejny kolarski klasyk odwołany. Wcześniej był przełożony

 

Z czasem pojawiały się kolejne nazwiska sportowców, w tym kolarzy, zamieszanych w nielegalny proceder. Według austriackich mediów, Preidler transfuzjami wspomagać się miał od lutego 2018 roku.

 

Zaznaczył, że wycofuje się ze sportu i sam „zrujnował sobie życie”.

MTu, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze