Nowa największa skocznia świata? Polacy w roli głównej!

Inne
Nowa największa skocznia świata? Polacy w roli głównej!
fot. PAP
Kamil Stoch podczas ostatnich zawodów na skoczni mamuciej w Harrachovie zajął piątą lokatę.

Ani Vikersundbakken, ani Letalnica, a Harrachov – to właśnie tam powstanie największa skocznia świata. Jej zaprojektowaniem zajmie się polska forma. Architekci oprócz modernizacji „mamuta” zadbają również o renowację całego kompleksu obiektów wraz z trasami biegowymi.

Firma „Archigeum” z Zielonki pod Bydgoszczą będzie miała zaszczyt zaprojektować największą skocznię na świecie. Obiekt do lotów narciarskich powstanie w Harrachovie. Zastąpi on nieczynnego od 2014 roku czeskiego „mamuta”. Architekci pochylą się również nad renowacją dużego obiektu oraz kilku mniejszych, które znajdują się w kompleksie Čerťák.

 

ZOBACZ TAKŻE: Roman Koudelka wyróżniony. Nie miał sobie równych!

 

- Nasza pracownia wygrała konkurs na przeprojektowanie kompleksu w czeskim Harrachovie – powiedział w rozmowie z Gazetą Pomorską  architekt z pracowni "Archigeum" Przemysław Gawęda.

 

Skocznia, która znajduje się w Kraju Libereckim rozmiarami ma przebić norweską Vikersundbakken oraz słoweńską Letalnicę.

 

 - Czesi od wielu lat podejmują starania, aby cały obiekt wraz z legendarną skocznią mamucią odbudować i przywrócić mu zasłużone miejsce wśród zimowych sportowych aren świata. W planach jest, aby skocznia „mamucia” stała się największą na świecie o rozmiarze HS 250 – dodał.

 

Dla firmy z kujawsko-pomorskiego nie będzie to pierwszy projekt związany z tą dyscypliną sportu. „Archigeum" odpowiedzialna jest również za przebudowę kompleksu Średniej Krokwi. W przeszłości architekci z Zielonki mieli w planach ideę zadaszenia rozbiegu Wielkiej Krokwi. Firma jest także w stałym kontakcie z FIS.

 

- Nasza przygoda projektowa ze skoczniami trwa już od jakiegoś czasu. Uczestniczymy i gościmy w komisjach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w Szwajcarii – zakończył.

 

Harrachov po raz ostatni gościł skoczków narciarskich przed sześcioma laty. Wtedy na obiekcie HS 205 odbyły się mistrzostwa świata w lotach. Triumfatorem zawodów okazał się Severin Freund. Tuż za nim uplasował się Anders Bardal, a podium uzupełnił Peter Prevc. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Kamil Stoch, który zajął piąte miejsce.

PN, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie