Za rok rozpoczną się igrzyska olimpijskie w Tokio

Inne
Za rok rozpoczną się igrzyska olimpijskie w Tokio
Fot. PAP
Równo za rok ma się odbyć ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich.

Dokładnie za rok odbędzie się ceremonia rozpoczęcia igrzysk w Tokio, a stolica Japonii po raz drugi będzie gospodarzem letnich zmagań olimpijskich. Impreza miała się odbyć tego lata, ale po raz pierwszy w historii została przełożona. Przyczyną była pandemia koronawirusa.

Pierwotnie igrzyska miały się uroczyście rozpocząć w najbliższy piątek i zakończyć 9 sierpnia. Plany zawodników, trenerów, organizatorów i kibiców pokrzyżował jednak koronawirus, który w marcu zatrzymał sportową rywalizację na całym świecie. Międzynarodowy Komitet Olimpijski i gospodarze imprezy 24 marca ogłosili jej przełożenie, a tydzień później podano nową datę. Nigdy wcześniej nie doszło do zmiany terminu igrzysk.

 

Zobacz też: Znany irański sędzia jednak pojedzie na igrzyska

 

W połowie lipca MKOl poinformował, że wszystkie 42 obiekty sportowe oraz wioska olimpijska będą w przyszłym roku do dyspozycji organizatorów. W mediach i wypowiedziach niektórych ekspertów i zawodników pojawia się nieraz obawa, że za rok sytuacja zdrowotna na świecie w dalszym ciągu może nie pozwolić na przeprowadzenie tak dużej imprezy. Już wcześniej przedstawiciele MKOl zaznaczyli, że kolejnego przełożenia nie będzie.

 

W stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni za rok o 339 kompletów medali walczyć ma około 11 tysięcy sportowców.

 

Tokio poprzednio gościło uczestników igrzysk w 1964 roku. O tym, że wystąpi w tej roli ponownie zdecydowano siedem lat temu podczas sesji MKOl w Buenos Aires. Stało się tym samym pierwszym azjatyckim miastem, które dwukrotnie zaprezentuje się jako gospodarz imprezy tej rangi. Przyszłoroczne igrzyska będą też drugimi z trzech kolejnych, które odbędą się na tym kontynencie. W 2018 roku zimowa rywalizacja toczyła się w Pjongczangu, a kolejna jej odsłona będzie miała miejsce w Pekinie.

 

Zawodnicy będą rywalizować w Tokio o olimpijskie medale w czterech nowych dyscyplinach: karate, skateboardingu, surfingu oraz wspinaczce sportowej. Przywrócono zaś baseball i softball, które usunięto z programu po igrzyskach w Pekinie. Wśród sportów wprowadzonych na zaproszenie organizatorów jest zaś m.in. koszykówka 3x3.

 

Przyszłoroczne zmagania olimpijskie zakończą się 8 sierpnia.

MTu, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze