Turniej szachowy w Biel - Wojtaszek umocnił się na prowadzeniu

Inne
Turniej szachowy w Biel - Wojtaszek umocnił się na prowadzeniu
fot. PAP
Turniej szachowy w Biel - Wojtaszek umocnił się na prowadzeniu.

Arcymistrz Radosław Wojtaszek umocnił się na pozycji lidera turnieju Grandmaster Triathlon, rozgrywanego w szwajcarskim Biel. W sobotę Polak, wraz z Anglikiem Michaelem Adamsem, okazał się najlepszy w rywalizacji w szachach błyskawicznych.

Mistrz Europy w szachach szybkich z 2008 roku, klasyfikowany na 28. miejscu w rankingu FIDE oraz najlepszy szachista Anglii uzyskali po 11 pkt z 14 partii.

 

W efekcie 33-letni Polak powiększył prowadzenie w turnieju, w którym pozostaje niepokonany. W klasyfikacji generalnej z dorobkiem 31,5 pkt wyprzedza Adamsa – 27,5, reprezentanta Indii Pentalę Harikrishnę – 24,5 oraz Niemca Vincenta Keymera – 22,5.

 

Turniej z udziałem ośmiu arcymistrzów odbywa się w tradycyjnej formule, zawodnicy rywalizują bezpośrednio przy szachownicy, z zachowaniem procedur sanitarnych zabezpieczających przed zakażeniem koronawirusem.

 

Zobacz także: Turniej szachowy w Biel: Radosław Wojtaszek oddał prowadzenie

 

„Arcymistrzowski triathlon” rozgrywany jest w trzech rodzajach szachów: szybkich (siedem partii w tempie 15 minut plus 5 sekund za każde posunięcie) – ta faza odbyła się w niedzielę i dała Wojtaszkowi pozycję lidera. We wtorek rozpoczęła się rywalizacja w szachach klasycznych (siedem partii - 90 minut na pierwsze 40 posunięć plus 30 minut na resztę partii z dodawaniem 30 s za każde posunięcie). W sobotę uczestnicy sprawdzili się w szachach błyskawicznych (14 partii - 3 minuty plus 2 sekundy).

 

Zwycięzcą zostanie ten z arcymistrzów, który zgromadzi najwięcej punktów na zakończenie imprezy. Przy czym w szachach szybkich za wygraną partię otrzymuje się 2 pkt, za remis - 1, za porażkę – 0, w klasycznych – odpowiednio - 4 pkt, 1,5 i 0, a w błyskawicznych – 1, 0,5 i 0.

 

Do rozegrania pozostały jeszcze trzy rundy w szachach klasycznych. Niedziela będzie drugim dniem przerwy w turnieju, który zakończy się w środę 29 lipca.

 

Pula nagród wynosi 30,5 tys. franków szwajcarskich. Zwycięzca otrzyma 10 tys.

AgB, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie