Rajdowe ME: Aleksiej Łukjaniuk wygrał Roma Capitale. Mikołaj Marczyk poza dziesiątką

Moto
Mikołaj Marczyk zadebiutował w rajdowych mistrzostwach Europy

Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Citroen C3 R5) wygrał Rally di Roma Capitale, pierwszą rundę rajdowych mistrzostw Europy. Debiutujący w ME mistrz Polski Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia Rally 2 Evo) został sklasyfikowany na 12. pozycji. Drugie miejsce zajął Włoch Giandomenico Basso (VW Polo GTi R5) ze stratą 16,1 s, a na trzeciej pozycji rajd ukończył 18-letni Norweg Oliver Solberg (Polo GTi R5), który był wolniejszy od Rosjanina o 1.03,2.

W sobotę na asfaltowych trasach w regionie Lacjum Łukjaniuk wygrał wszystkie sześć odcinków specjalnych i po pierwszym dniu rajdu miał 34,1 s przewagi nad Basso. W niedzielę, gdy kierowcy mieli do przejechania dziewięć prób sportowych, Rosjanin nie wygrał ani jednej. Jechał ostrożnie, kontrolował sytuację i obserwował zaciętą walkę włoskich mistrzów Basso i Andrei Crugnoli (Citroen C3 R5).

Ten pierwszy wygrał trzy niedzielne OS-y, natomiast Crugnola, który pierwszego dnia poniósł znaczne straty i nie miał najmniejszych szans na walkę o podium, był najszybszy na sześciu. Łukjaniuk zajmował na odcinkach drugie, trzecie, a nawet czwarte miejsca, ale z minimalnymi stratami i do końca utrzymał pozycję lidera. Na czwartej pozycji ze stratą 1.57,0 rajd ukończył znany z mistrzostw świata WRC Irlandczyk Craig Breen (Hyundai I20 R5).

Marczyk w klasyfikacji generalnej rajdu jest 12., ale w mistrzostwach Europy - 10., gdyż dwie włoskie załogi, które go wyprzedziły, nie były klasyfikowane w ME. W ERC1 junior mistrz Polski utrzymał szóstą lokatę, triumfował Solberg.

Z powodu pandemii koronawirusa tegoroczne mistrzostw Europy rozpoczęły się znacznie później niż w latach ubiegłych. Organizatorzy ze względów bezpieczeństwa musieli odwołać m.in. Rajd Polski z bazą w Mikołajkach i czeski Barum.

W znowelizowanym kalendarzu znalazło się sześć rund. Następną będzie w dniach 14-16 sierpnia Rajd Lipawy na Łotwie.