MP w szachach: Sadzikowski remisuje z Piorunem w finale

MP w szachach: Sadzikowski remisuje z Piorunem w finale.

Daniel Sadzikowski i Kacper Piorun nie rozstrzygnęli pierwszej partii meczu o złoty medal 77. Lotto Mistrzostw Polski w szachach. Turniej w Warszawie, pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, po raz pierwszy rozgrywany jest systemem pucharowym.

Najniżej rozstawiony spośród półfinalistów Sadzikowski (numer 13), nadal potwierdza bardzo dobre przygotowanie do turnieju. 26-letni arcymistrz z Chrzanowa, który po raz pierwszy w karierze gra o złoty medal mistrzostw kraju, zremisował czarnymi z dwa lata starszym, ale o wiele bardziej utytułowanym Piorunem (nr 3), który w ostatnich latach nie schodził poniżej drugiego miejsca w czempionacie (złoto 2017, srebro 2016, 2018, 2019).

Jedna z najciekawszych partii turnieju zakończyła się remisem po 40 posunięciach

Wcześniej w poniedziałek w pierwszym pojedynku o trzecie miejsce grający białymi Grzegorz Gajewski (2) także zremisował z Bartłomiejem Heberlą (8).

Mistrzostwa w Warszawie są pierwszym po zniesieniu części obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa klasycznym mistrzowskim turniejem szachowym w Polsce. W 77-letniej historii rywalizacji nigdy dotychczas nie grano systemem pucharowym.

Uczestnicy rozgrywają w stołecznym Centrum Bankowo-Finansowym przy ul. Nowy Świat 6/12 (gmach dawnego KC PZPR) dwudniowe mecze. Każdy składa się z dwóch partii tempem 90 minut na 40 posunięć plus 30 minut na jej dokończenie, z dodawaniem 30 sekund na każde posunięcie od początku partii.

W przypadku remisu w meczu 1:1, tego samego dnia odbywają się dogrywki: dwie partie tempem 15 minut plus 3 sekundy na każdy ruch; przy dalszym remisie – dwie partie tempem 5 minut plus 3 sekundy; w przypadku dalszego remisu – jedna partia, tzw. armagedon.

Pula nagród wynosi 42 tys. złotych, zwycięzca otrzyma 14 tysięcy.

Kończące turniej wtorkowe partie rewanżowe rozpoczną się o godz. 11, ewentualne dogrywki zaplanowano na 19. Kibice mają wolny wstęp na salę gier.