Drugie zwycięstwo polskich siatkarek nad Szwajcarią

W drugim meczu towarzyskim rozegranym w Łodzi polskie siatkarki pokonały Szwajcarię 3:0, przegrywając w dodatkowym secie. Pierwsze spotkanie rozegrane we wtorek również zakończyło się zwycięstwem podopiecznych trenera Jacka Nawrockiego – 3:2. Konfrontacje ze Szwajcarkami były ostatnim akcentem sezonu reprezentacyjnego.

Drugiego starcia z reprezentacją Szwajcarki Polki nie rozpoczęły najlepiej. Miały problemy ze skutecznością w ataku, również kilka zagrywek rywalek sprawiło im spore kłopoty. Jeszcze w środkowej części seta gospodynie przegrywały 9:14, ale szybko opanowały sytuację i odrobiły straty. Kluczowa dla losów tej odsłony okazała się seria zagrywek Moniki Fedusio. Polki od stanu 19:18 doprowadziły do wyniku 24:18, a piłkę setową uzyskały po skutecznym bloku. Wynik seta na 25:19 ustaliła zepsuta zagrywka Szwajcarek.

W drugiej odsłonie, po początkowej przewadze przyjezdnych (2:5), inicjatywę przejęły podopieczne trenera Jacka Nawrockiego. Dwie punktowe serie pozwoliły odskoczyć na kilka oczek (12:8). Polki utrzymywały zaliczkę w dalszej części seta (16:12, 22:15). Ostatnie punkty w tej partii wywalczyła Weronika Centka (25:18).

Alicja Grabka: Stresowałam się, ale nie mogłam po sobie nic pokazać

Polki efektownie rozpoczęły trzeciego seta. Dzięki dobrej grze blokiem szybko uzyskały przewagę (4:0) i w kolejnych akcjach nadawały ton wydarzeniom na boisku. Trudne zagrywki sprawiały kłopoty szwajcarskim przyjmującym, do tego dochodziła skuteczność w ataku. W środkowej części seta miały już wyraźną przewagę (16:9), później było 21:16, ale końcówka to momenty dekoncentracji gospodyń. Przyjezdne zdołały nawet złapać punktowy kontakt (23:22). Na parkiecie pojawiła się jednak Alicja Grabka, która najpierw zatrzymała blokiem atak rywalek, a po chwili zamknęła tę partię asem serwisowym (25:22).

Polki pewnie wygrały 3:0, ale szkoleniowcy obu ekip umówili się na rozegranie minimum czterech setów. W dodatkowej odsłonie przewagę uzyskały Szwajcarki (7:10, 14:17), które postanowiły honorowo pożegnać się z łódzką Sport Areną. W końcówce jeszcze powiększyły punktowy dystans (18:23), a Polki nie były już w stanie odrobić strat (21:25).

Spotkania ze Szwajcarią, które zakończyły sezon reprezentacyjny zostały rozegrane bez udziału kibiców. We wcześniejszych grach towarzyskich podopieczne trenera Nawrockiego dwukrotnie pokonały w Wałbrzychu reprezentację Czech.

Polska – Szwajcaria 3:0 (25:19, 25:18, 25:22); dodatkowy set – 21:25.

Polska: Alicja Grabka, Weronika Centka, Anna Stencel, Paulina Damaske, Karolina Drużkowska, Monika Fedusio – Maria Stenzel (libero) oraz Julia Twardowska, Martyna Łazowska, Zuzanna Górecka, Martyna Świrad, Monika Jagła (libero). Trener: Jacek Nawrocki.