Grand Prix na żużlu: Poznaliśmy terminarz. Aż sześć rund w Polsce?!

Żużel
Grand Prix na żużlu: Poznaliśmy terminarz. Aż sześć rund w Polsce?!
fot. Cyfrasport
W tegorocznym cyklu Speedway Grand Prix tytułu broni Bartosz Zmarzlik (w środku).

Międzynarodowa Federacja Motocyklowa ogłosiła w środę oficjalny kalendarz tegorocznych indywidualnych mistrzostw świata oraz drużynowych - Speedway of Nations. Żużlowa Grand Prix liczyć będzie 8 turniejów i rozegrana zostanie w systemie czterech dwudniowych zawodów.

Nowy kalendarz i formuła zawodów zakłada, że żużlowcy walczący o tytuł indywidualnego mistrza świata wezmą udział w ośmiu turniejach, rozgrywanych cztery razy po dwa dni. Głównymi arenami zmagań będą polskie tory. Cykl rozpocznie się na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, a zmagania odbędą się 28 i 29 sierpnia. Za każdym razem będą to dwa oddzielne turnieje i w każdym z nich będzie można zdobyć maksymalnie 20 punktów.

 

Kolejne turnieje odbędą się 11 i 12 września w Gorzowie oraz 18 i 19 września w Pradze. Ostatnim piątkowo-sobotnim terminem są dni 2 i 3 października. Wiadomo już, że finałowe zawody 3 października odbędą się w Toruniu. Nie podano jednak miejsca rozegrania zawodów dzień wcześniej. Nieoficjalnie mówi się, że turniej ten odbędzie się w sąsiedniej Bydgoszczy.

 

„Pomimo wyzwań spowodowanych skutkami COVID-19, cieszymy się, że możemy zorganizować serię Grand Prix w 2020 roku i wręczyć tytuł indywidualnego mistrza świata w październiku” - powiedział odpowiedzialny za cykl z ramienia firmy IMG Paul Bellamy. Tytułu broni Bartosz Zmarzlik.

 

Zobacz także: Złoty Kask na żużlu: Triumf Zmarzlika w Bydgoszczy

 

Zmiany dotyczą także drużynowych mistrzostw świata, od 2018 roku rozgrywanych jako Speedway of Nations. Nie odbędą się zaplanowane na Łotwie półfinały, które były zaplanowane na 26 i 27 września. Komisja SoN zdecydowała, że w finale tegorocznych zmagań wystąpi siedem najlepszych drużyn poprzedniej edycji.

 

Tym samym do udziału w zaplanowanych na 24 i 25 października zawodów w Manchesterze nominowane zostały reprezentacje gospodarzy oraz Rosja, Polska, Australia, Dania, Szwecja i Niemcy. Federacja tego ostatniego państwa zdecydowała wycofać swoją reprezentację, w wyniku czego jej miejsce zajęła ósma drużyna sezonu 2019 – Czechy.

 

„Przełożyliśmy półfinały SoN na początku tego roku w nadziei, że będziemy mogli zorganizować to wydarzenie. Niestety ograniczenia związane z COVID-19 spowodowały, że nie mamy możliwości organizacji pełnej formuły tego cyklu. Cieszymy się jednak, że znaleźliśmy rozwiązanie, by rozegrać finał i nie możemy się doczekać ukoronowania zwycięskiego kraju w październiku w Manchesterze” – dodał Bellamy.

 

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie