Igrzyska Europejskie 2023: Delegacja EOC oceniła przygotowania Małopolski

Inne
Igrzyska Europejskie 2023: Delegacja EOC oceniła przygotowania Małopolski
fot. PAP
"Igrzyska Europejskie będą największym sportowym wydarzeniem w Europie w 2023 roku".

– Igrzyska Europejskie będą największym sportowym wydarzeniem w Europie w 2023 roku – powiedział prezes Europejskiego Komitetu Olimpijskiego Niels Nygaard, który stał na czele delegacji goszczącej od poniedziałku w Polsce i oceniającej przygotowania Krakowa i Małopolski do organizacji tej imprezy.

W poniedziałek Nygaard i pozostali członkowie delegacji spotkali się w Warszawie z przedstawicielami rządu – wicepremierami Jackiem Sasinem i Jadwigą Emilewicz oraz minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk. Wtorek i środę spędzili w Małopolsce, gdzie oglądali m.in. obiekty, na których miałyby się odbywać zawody.

 

Kraków i Małopolska gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku

 

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski podkreślił, że igrzyska europejskie mają być skromną imprezą, "bez Bizancjum".

 

"Chcemy, aby te igrzyska nie odbywały się na tej samej zasadzie, jak poprzednie w Baku i Mińsku. Zamierzamy je przeprowadzić na obiektach sportowych, które już istnieją" – wyjaśnił, dodając że organizacja tej imprezy będzie okazją do ulepszenia infrastruktury, nie tylko sportowej, ale także drogowej na terenie Krakowa i całego województwa.

 

"Dzięki środkom, które otrzymamy od rządu, będziemy mogli zrealizować te inwestycje, na które w przyszłości wydać pieniądze musiałoby miasto" – stwierdził.

 

Podobnego zdania był marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

 

"W osiemdziesięciu procentach jesteśmy już przygotowani do przeprowadzenia tych igrzysk jeżeli chodzi o areny sportowe" – ocenił.

 

Podczas igrzysk w 2023 roku sportowcy mają rywalizować w 20 dyscyplinach. Na razie przygotowano projekt, w którym znalazło się 21 dyscyplin olimpijskich. Sportowcy mają rywalizować w: łucznictwie, lekkoatletyce, badmintonie, koszykówce 3x3, boksie, tańcu breaking, kajakarstwie, kolarstwie, szermierce, gimnastyce, judo, pięcioboju nowoczesnym, rugby siedmioosobowym, strzelectwie, wspinaczce sportowej, pływaniu, tenisie stołowym, triathlonie, siatkówce, podnoszeniu ciężarów i zapasach.

 

Szanse na załapanie się do programu mają też dyscypliny nieolimpijskie takie jak: plażowa piłka ręczna, trial elektryczny, karate, biegi górskie, teqball i letnie skoki narciarskie.

 

Ostateczne decyzje w tej kwestii zapadną we wrześniu w Rzymie. Wtedy też będzie można w przybliżeniu oszacować koszt całej imprezy.

 

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki zapewnił, że organizatorom zależy, aby igrzyska miały wysoki poziom sportowy.

 

"Rozgrywane dyscypliny olimpijskie mają być kwalifikacją do igrzysk w Paryżu w 2024 roku, a nieolimpijskie reprezentować poziom mistrzostw Europy. To zapewni zainteresowanie całego świata i umożliwi przyjazd wielu kibiców" – zauważył.

 

Podobnego zdania był Nygaard, który jest jednocześnie prezesem Duńskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

"Igrzyska Europejskie będą największym sportowym wydarzeniem w Europie w 2023 roku" – nie miał wątpliwości. Podkreślił też dużą życzliwość dla tej imprezy ze strony polskiego rządu.

 

Potwierdził to Tomasz Poręba wiceprezes PKOl i przewodniczący zespołu ds. koordynacji przygotowań do Igrzysk Europejskich.

 

"W polskim rządzie jest olbrzymia świadomość rangi tej imprezy oraz korzyści, jakie może przynieść dla Krakowa, Małopolski, ale też dla całej Polski i nie tylko w wymiarze wizerunkowym, promocyjnym, lecz również inwestycyjnym. Może przyspieszyć rozwój regionu" – zwrócił uwagę.

 

Decyzję o przyznaniu Krakowowi i Małopolsce roli gospodarza III Igrzysk Europejskich podjęły 22 czerwca 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich Europejskich.

 

Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w 2015 roku w Baku, a druga w dniach 21-30 czerwca 2019 w Mińsku. W tej ostatniej udział wzięło 3660 sportowców z 50 krajów, którzy rywalizowali w 23 dyscyplinach.

 

Polska, którą reprezentowało 151 sportowców, zdobyła 14 medali: trzy złote, jeden srebrny i 10 brązowych, plasując się na 22. miejscu w klasyfikacji krajów.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze