Afera w FIFA - wszczęto postępowanie przeciwko Gianniemu Infantino

Piłka nożna
Afera w FIFA - wszczęto postępowanie przeciwko Gianniemu Infantino
Fot. PAP/EPA
Gianni Infantino przewodniczy FIFA od 2016 roku.

Prokurator specjalny Stefan Keller, wyznaczony do zbadania kontaktów między prokuratorem generalnym Szwajcarii Michaelem Lauberem i Giannim Infantino, wszczął postępowanie karne przeciw szefowi FIFA - poinformował organ nadzorujący w prokuraturze federalnej w Bernie.

Podstawą do wszczęcia postępowania są potajemne spotkania w 2016 i 2017 roku z udziałem Infantino i Laubera, kierującego do niedawna śledztwem dotyczącym korupcji w FIFA. Jak podano w czwartkowym komunikacie, Keller uważa, że istnieją znamiona, iż doszło w związku z nimi do popełnienia przestępstwa.

 

Na początku czerwca światowa federacja piłkarska odrzuciła wszystkie zarzuty wobec swojego szefa. Lauber i Infantino zaś zaprzeczali, by popełnili jakimkolwiek wykroczenie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Afera w FIFA. Prokurator generalny Szwajcarii podał się do dymisji

 

Keller poprosił też o zgodę na wszczęcie postępowania przeciwko Lauberowi. Ten ostatni w miniony piątek podał się do dymisji. Jak orzekł federalny sąd, urzędnik dopuścił się nieprawidłowości podczas dochodzenia. Wykazano, iż okłamał śledczych, badających jego postępowanie w czasie dochodzenia przeciwko FIFA. Nie wspomniał m.in. o spotkaniu z Infantino. Zaprzeczył wówczas stawianym zarzutom i twierdził, że podał się do dymisji, aby chronić reputację prokuratury.

 

Afera FIFA ciągnie się od 2015 roku. Wówczas w hotelu w Zurychu zatrzymano grupę prominentnych działaczy piłkarskiej centrali, którym zarzucono korupcję. Mieli otrzymywać korzyści finansowe w zamian za głosowanie m.in. na gospodarzy turniejów czy podpisywanie umów z nabywcami praw telewizyjnych i marketingowych. W efekcie stanowisko stracił szef FIFA Joseph Blatter.

 

ZOBACZ TAKŻE: Szef Bayernu będzie interweniował w FIFA!

 

Gianni Infantino został przewodniczącym FIFA w lutym 2016 roku. W wyborach na szefa organizacji pokonał w drugiej turze Salmana Bin Ibrahima Al Khalifę – prezydenta Azjatyckiej Konfederacji. Infantino doświadczenie w prowadzeniu międzynarodowej federacji zbierał m.in. w UEFA gdzie w latach 2009-2016 pełnił funkcję sekretarza generalnego. Z wykształcenia jest prawnikiem.

PAP, PI
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie