Arsenal z Pucharem Anglii! Finał w cieniu urazów

To czternasty Puchar Anglii w historii „Kanonierów”, najbardziej utytułowanej drużyny w tych rozgrywkach.

W finale Pucharu Anglii Arsenal pokonał Chelsea 2:1 po dwóch golach Pierre’a-Emericka Aubameyanga. „Kanonierzy” tym samym zapewnili sobie udział w Lidze Europy w sezonie 2020/21. Pechowo zakończyli mecz piłkarze „The Blues”, którzy starcie na Wembley przypłacili sporą liczbą kontuzji. Z powodu urazów boisko opuścili Cesar Azpilicueta, Christian Pulisic oraz Pedro.

W finałowym spotkaniu na Wembley spotkali się trenerzy, dla których była to pierwsza szansa na zdobycie trofeum w roli szkoleniowca. Dla Mikela Artety stawką były także europejskie puchary, ponieważ Arsenal zakończył ligę na ósmym miejscu i jedynie zwycięstwo w Pucharze Anglii mogło im zagwarantować udział w Lidze Europy.

Początek spotkania toczył się pod dyktando Chelsea. „The Blues” lepiej operowali piłką pod polem karnym „Kanonierów” co poskutkowało golem dla ekipy Franka Lamparda. Arsenal pogubił się pod własną bramką, co wykorzystał Pulisic i pokonał Emiliano Martineza. Był to premierowy gol Amerykanina w Pucharze Anglii.

Paradoksalnie bramka uśpiła Chelsea, a do gry wrócili „Kanonierzy”. Zawodnicy Artety zaczęli odważniej atakować, co zmusiło obrońców „The Blues” do większej agresji w polu karnym. Spory błąd popełnił Azpilicueta, który sfaulował Aubameyanga w polu karnym. Anthony Taylor po wideoweryfikacji VAR podyktował rzut karny dla „The Gunners”. Z jedenastki wyrównał wspomniany Aubameyang.

Po wyrównaniu Chelsea przytrafiła się seria niefortunnych kontuzji. Najpierw boisko opuścił kapitan Azpilicueta, a później również z powodu urazu mięśniowego zmieniony został Pulisic.

Po przerwie tempo gry wyraźnie osłabło, ale to Arsenal zdobył drugiego gola. Indywidualnym rajdem popisał się Aubameyang, który wbiegł w pole karne Chelsea, a następnie pokonał Willy’ego Caballero „podcinką”. „The Blues” byli w arcytrudnej sytuacji, a z minuty na minutę było tylko gorzej.

W końcówce arbiter wyrzucił z boiska Mateo Kovacicia. Chorwat obejrzał drugą żółtą kartkę po wątpliwym faulu na Granicie Xhaka. W samej końcówce plac gry opuścił Pedro. W swoim ostatnim meczu dla Chelsea Hiszpan uszkodził obojczyk, przez co został zabrany do szpitala.

Zwycięstwo oznacza, że „The Gunners” zagrają w następnym sezonie w Lidze Europy. To czternasty Puchar Anglii w historii „Kanonierów”, najbardziej utytułowanej drużyny w tych rozgrywkach.

Arsenal – Chelsea 2:1 (1:1
Bramki: Aubameyang 28 (k), 67 - Pulisic 5
Czerwona kartka: Kovacic 73 (za drugą żółtą)

Arsenal: Emiliano Martinez - Rob Holding, David Luiz (88' Sokratis Papastathopoulos), Kieran Tierney (90' Sead Kolasinac) - Hector Bellerin, Dani Ceballos, Granit Xhaka, Ainsley Maitland-Niles - Nicolas Pepe, Pierre-Emerick Aubameyang - Alexandre Lacazette (81' Eddie Nketiah).

Chelsea: Willy Caballero - Cesar Azpilicueta (35' Andreas Christensen), Kurt Zouma, Antonio Ruediger (78' Callum Hudson-Odoi) - Reece James, Jorginho, Mateo Kovacić, Marcos Alonso - Mason Mount (78' Ross Barkley), Christian Pulisić (49' Pedro Rodriguez) - Olivier Giroud (78' Tammy Abraham).