NBA: Wielki mecz Hardena. Rockets odwrócili losy meczu z Mavericks!

James Harden był niekwestionowanym liderem Houston Rockets. W spotkaniu przeciwko Dallas Mavericks zdobył 49 punktów.

Koszykarze Houston Rockets w efektownym stylu odwrócili losy piątkowego meczu ligi NBA z Dallas Mavericks i ostatecznie pokonali rywali w ośrodku Disney World w Orlando po drogrywce 153:149. Bohaterem w ekipie zwycięzców był James Harden, który zdobył 49 punktów.

Zaraz po rozpoczęciu czwartej kwarty Mavericks mieli 13-punktową przewagę, a 45 sekund przed jej zakończeniem siedmiopunktową. Mimo to Rockets udało się doprowadzić do dogrywki. Harden przy stanie 139:137 spudłował drugi z rzutów wolnych, ale na 3,3 s przed końcową syreną dobitkę zaliczył Robert Covington.

- Nie chciałem nie trafić w tej próbie, ale wyszło na to, że było to pudło idealne - cieszył się po meczu Harden.

Wiodącego prym wśród "Rakiet" słynnego brodacza w dodatkowej części spotkania także wsparł Covington. Na niespełna 1,5 minuty przed jej końcem trafił rzut z dystansu. Wcześniejszych osiem takich szans zmarnował.

Harden poza 49 pkt dołożył do swojego dorobku tego dnia też dziewięć zbiórek i osiem asyst. Jego klubowy kolega Russell Westbrook z kolei rzucił 31 punktów i miał 11 zbiórek oraz osiem asyst.

Gorycz bolesnej porażki musiał przełknąć Luka Doncic. Słoweniec zaliczył 15. w karierze tzw. triple-double - 28 pkt, 13 zbiórek i 10 asyst - ale nie uchroniło to jego drużyny przed porażką.

Dobry występ zaliczył w piątek Giannis Antetokounmpo, który z kolei popisał się tzw. double-double. Zdobył 36 "oczek" i miał 15 zbiórek, a jego zespół Milwaukee Bucks wygrał z Boston Celtics 119:112. Grek po raz 19. z rzędu zakończył mecz z dwucyfrowym dorobkiem w dwóch elementach, wyrównując w ten sposób najdłuższą pod tym względem serię w NBA. Autorem poprzedniej także był on, a ustanowił ją w ubiegłym roku - między 24 października i 29 listopada.

Niewiele brakowało, by opuścił on parkiet w trakcie spotkania z powodu szóstego faulu, gdy na tablicy wyników był remis. Sędziowie po analizie zmienili jednak zdanie i zamiast przewinienia w ofensywie Antetokounmpo uznali, że doszło do niego w defensywie ze strony Marcusa Smarta. Ten ostatni zdobył dla Celtics w tym pojedynku 23 pkt.

W piątek do dogrywki doszło w dwóch meczach. W drugim z nich zawodnicy Portland Trail Blazers pokonali Memphis Grizzlies 140:135. W zespole triumfatorów CJ McCollum zgromadził 33 pkt, a Damian Lillard 29.

Rywalizacja w NBA została wznowiona po przerwie związanej z pandemią koronawirusa w czwartek. Spotkania rozgrywane są przy pustych trybunach w Disney Worldzie w Orlando, gdzie skoszarowane są wszystkie drużyny. Po sześć zespołów na Wschodzie: Milwaukee Bucks, Toronto Raptors (mistrz), Boston Celtisc, Miami Heat, Indiana Pacers, Philadelphia 76ers oraz na Zachodzie: LA Lakers, LA Clippers, Denver Nuggets, Utah Jazz, Oklahoma City Thunder, Houston Rockets jest już pewnych udziału w play off.

Pozostałe 10 ekip: Brooklyn Nets, Orlando Magic, Washington Wizards (Wschód) oraz Dallas Mavericks, Memphis Grizzlies, New Orleans Pelicans, Phoenix Suns, Portland Trail Blazers, Sacramento Kings i San Antonio Spurs walczyć będzie o to prawo. Po dokończeniu sezonu regularnego (każda drużyna zagra osiem meczów) przewidziano baraże o ósmą lokatę w obydwu konferencjach, jeśli różnica zwycięstw między ósmym a dziewiątym zespołem będzie mniejsza niż cztery.

Play off rozpocznie się w tzw. „bańce" 17 sierpnia, a mistrz zostanie wyłoniony w przypadku dogrania sezonu do końca najpóźniej 12 października – wówczas ma się odbyć ew. siódmy mecz wielkiego finału.