Liga Narodów: UEFA wymaga częstych badań. Testy w reprezentacjach

Piłka nożna
Liga Narodów: UEFA wymaga częstych badań. Testy w reprezentacjach
fot. Cyfrasport
Mecz z Holandią nie jest zagrożony, ale wszyscy piłkarze będą poddani testom

Piłkarska reprezentacja Polski zagra 4 września z Holandią. Mecz w Amsterdamie będzie pierwszym spotkaniem drużyny Jerzego Brzęczka w tegorocznej Lidze Narodów. W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w kraju naszych rywali, wszyscy zawodnicy kadry narodowej będą musieli poddać się testom. UEFA rozesłała do wszystkich federacji narodowych szczegółowe instrukcje, protokół medyczny trafił już do Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W Holandii liczba zakażeń znów rośnie, do tej pory pozytywny wynik badań na obecność koronawirusa miało 56 tysięcy osób. Najgorzej było na przełomie marca i kwietnia, gdy potwierdzano ponad 1000 zakażeń dziennie. W kolejnych tygodniach sytuacja się poprawiała, jednak od kilku dni ponownie są powody do niepokoju. Tylko w ostatnią niedzielę odnotowano ponad 400 zakażeń. Tamtejsze władze wiążą tę tendencję z letnimi imprezami rodzinnymi, między innymi weselami, na których w większości przypadków nikt nawet nie myśli o przestrzeganiu zasad związanych z pandemią. Swoje teorie forsują też holenderscy naukowcy, którzy np. twierdzą, że noszenie maseczek  nikogo nie chroni, a nawet może sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa.     

 

- Maseczki nie powinny być postrzegane jako magiczna kula, która powstrzymuje rozprzestrzenianie się wirusa. Dowody na ich skuteczność są sprzeczne. Uważamy, że w tym temacie trzeba być ostrożnym, maseczki mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Ludzie myślą, że mając maseczkę, są bezpieczni i nie przestrzegają dystansu. A to właśnie jest zagrożenie - powiedział specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych Christian Hoebe.

 

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w reprezentacji Polski. Zakażony trener i kolejni hokeiści

 

Na razie nie ma sygnałów o planach odwołania lub przełożenia meczu Ligi Narodów z Polską, jednak UEFA postanowiła dmuchać na zimne. Do wszystkich federacji piłkarskich wpłynęły instrukcje dotyczące postępowania podczas zgrupowań reprezentacji i meczów międzypaństwowych.

 

- W protokole zawarto dokładne zasady, jakie będą obowiązywać na wszystkich spotkaniach organizowanych pod egidą UEFA. Wszyscy  piłkarze, trenerzy i inne osoby z ekipy będą poddawani testom przed każdym meczem. Jeśli będziemy grać dwukrotnie w ciągu kilku dni, to każdy przejdzie dwa badania - powiedział rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski.

 

Jak już wcześniej informowała UEFA wszystkie mecze eliminacji do europejskich pucharów będą rozgrywane bez udziału kibiców. Te same zasady zastosowano podczas spotkań w Lidze Narodów, tak więc 4 września trybuny stadionu w Ansterdamie będą puste.

 

ZOBACZ TAKŻE: Reprezentant Polski zmieni klub. Być może zostanie we Włoszech

 

We wrześniu piłkarska reprezentacja Polski rozegra dwa mecze. Trzy dni po spotkaniu z Holandią, również na wyjeździe zmierzy się w Lidze Narodów z Bośnią i Hercegowiną. Na kolejne tygodnie zaplanowano jeszcze towarzyskie starcie z Finlandią (07.10), mecz z Włochami w Lidze Narodów (11.10), rewanż z Bośnią i Hercegowiną (14.10), towarzyskie spotkanie z Ukrainą (11.11) i rewanże z Holandią (18.11) oraz z Włochami (15.11).

WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze