Magnus Carlsen Invitational w szachach – pewny triumf mistrza świata

Magnus Carlsen wygrał zorganizowany przez siebie turniej.

Mistrz świata Magnus Carlsen potrzebował tylko dwóch dni, by pokonać Rosjanina Jana Niepomniaszcziego 2-0 w finale turnieju online Legends of Chess w szachach szybkich, czwartej edycji organizowanego przez siebie cyklu Magnus Carlsen Invitational.

W poniedziałek Norweg, klasyfikowany na pierwszym miejscu na światowej liście, pokonał czwartego w rankingu FIDE Niepomniaszczego 4:2 po dogrywkach.

We wtorek już nie było wątpliwości. Carlsen zwyciężył w dwóch pierwszych partiach, trzecią zremisował, co oznaczało wygraną w meczu 2,5:0,5 i w całym finale 2-0.

Zawodnicy rywalizowali w czteropartiowych meczach szachów szybkich (tempo 15 minut plus 10 sekund za każdy ruch) do dwóch zwycięstw.

"Końcowy wynik jest wspaniały, ale nie przyszedł łatwo. Trzeba było na niego mocno zapracować" - powiedział mistrz świata tuż po zakończeniu wtorkowego pojedynku.

W 10-osobowym turnieju wystartowało czterech wyróżniających się zawodników cyklu MCI oraz sześciu legendarnych szachistów, byłych mistrzów świata i czołowych graczy rankingu FIDE.

Pula nagród w turnieju Legends of Chess wynosiła 150 tys. dol. Zwycięzca otrzymał 45 tys.

Cykl Magnus Carlsen Invitational składa się z pięciu turniejów. Suma nagród wynosi 1 milion dolarów. W pierwszym (z pulą 250 tys. dol.) wzięło udział ośmiu arcymistrzów. Triumfował Carlsen przed Amerykaninem Hikaru Nakamurą oraz Chińczykiem Lirenem Dingiem i kolejnym reprezentantem USA Fabiano Caruaną.

W drugim - Lindores Abbey Rapid Challenge (150 tys. dol.) - wystartowało 12 arcymistrzów, wśród nich najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda. Zwyciężył Rosjanin Daniił Dubow przed Nakamurą, Carlsenem i Dingiem. Polak, który w pierwszej fazie pokonał m.in. Carlsena, odnosząc pierwsze w karierze zwycięstwo nad mistrzem świata, i Dubowa, nie zakwalifikował się do ćwierćfinału i został sklasyfikowany na 11. miejscu.

W trzecim - Chessable Masters (150 tys. dol.) - triumfował Carlsen przed Holendrem Anishem Girim, Niepomniaszczim i Dingiem.

Na zakończenie cyklu, w dniach 9–20 sierpnia, odbędzie się wielki finał z udziałem najlepszych zawodników z każdego turnieju i kwotą 300 tys. do podziału.