Koronawirus w kadrze szermierzy. COS w Zakopanem i Spale zamknięte

Inne
Koronawirus w kadrze szermierzy. COS w Zakopanem i Spale zamknięte
fot. COS
COS w Zakopanem został zamknięty, zakończono zgrupowania szermierzy i lekkoatletów

Zgrupowanie szermierzy w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem zostało przerwane w związku z wykryciem u jednej z zawodniczek zakażenia koronawirusem. Ośrodek natychmiast został zamknięty dla osób z zewnątrz, a o sytuacji poinformowana została miejscowa stacja sanitarno-epidemiologiczna.

Na COVID-19 zachorowała zawodniczka kadry wojewódzkiej, a nie narodowej. To 13-letnia dziewczyna. Poczuła się źle dzień po przybyciu na zgrupowanie. Następnego dnia opuściła ośrodek, a po wykonaniu testu na obecność koronawirusa i otrzymaniu wyniku pozytywnego, za pośrednictwem Polskiego Związku Szermierczego, poinformowała o tym fakcie dyrekcję COS w Zakopanem.

 

– Dziewczynka z kadry wojewódzkiej nie miała kontaktu z seniorską reprezentacją. Kadra seniorów opuściła jednak zgrupowanie ze względów bezpieczeństwa, chociaż aktywności grup się nie krzyżowały. Inne zawodniczki z kadry wojewódzkiej, które miały kontakt z zakażoną, pozostaną w COS Zakopane do niedzieli. Zostały odizolowane od innych osób. Pozostałe, które nie miały kontaktu, powróciły do treningów. Osoby odizolowane są otoczone wszechstronną opieką, a trenerzy są w stałym kontakcie z ich rodzicami - mówi dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Mateusz Grzybowski.

 

ZOBACZ TAKŻE: Siatkarze Jastrzębskiego Węgla po badaniach na koronawirusa

 

Władze ośrodka pozostają w kontakcie z miejscowym sanepidem

 

- Zadziałaliśmy natychmiast zgodnie z opracowanymi w maju procedurami. Naszym główny celem jest ochrona wszystkich osób przebywających na zgrupowaniach w ośrodku w Zakopanem i wszystkich pracujących tam osób. Ośrodek zostaje zamknięty dla osób z zewnątrz. Profilaktycznie podobna decyzja została podjęta wobec ośrodka w Spale, gdzie w sobotę odbędzie się lekkoatletyczny Festiwal Rzutów im. Kamili Skolimowskiej - dodaje. 

 

Zgrupowanie w zakopiańskim COS natychmiast zakończyli także przebywający tam lekkoatleci.


– Przeprowadzone zostaną oczywiście wszelkie niezbędne zabiegi dezynfekujące. W najbliższych dniach testom na obecność koronawirusa zostaną poddane wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażoną zawodniczką podczas jej krótkiego pobytu w ośrodku – zapewnia Grzybowski.

 

ZOBACZ TAKŻE: Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności kraksy

 

Decyzja odnośnie kontynuowania zgrupowań zawodników innych dyscyplin, którzy obecnie przebywają w ośrodku, będzie należała do związków sportowych. W miarę rozwoju sytuacji, w najbliższych dniach mogą być podejmowane kolejne decyzje związane z działalnością ośrodka COS w Zakopanem.

 

Już wcześniej w Centralnych Ośrodkach Sportu zdarzały się przypadki zakażenia. Niedawno informowano o tym, że trójka lekkoatletów przebywająca we Władysławowie choruje na Covid-19, zakażeni są także hokeiści, którzy trenowali w Warszawie. Przypadki zakażenia znane są także wśród siatkarzy i piłkarzy.

Informacja prasowa, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie