Tour de Pologne - czterech kolarzy w szpitalach

Inne
Tour de Pologne - czterech kolarzy w szpitalach
fot. PAP
dr. Paweł Gruenpeter

Oprócz najbardziej poszkodowanego na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne w Katowicach holenderskiego kolarza Fabio Jakobsena, w szpitalach przebywa jeszcze trzech zawodników - poinformowała PAP lekarz wyścigu Barbara Jerschina.

"Jakobsen przeszedł operację, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Poszkodowany sędzia również czuje się lepiej. Poza tym, w szpitalach (z mniej poważnymi obrażeniami) są też Damien Touze, Marc Sarreau oraz Eduard Prades" - wymieniła Jerschina.

Lekarz wyścigu nie potwierdziła jednak doniesień o kontuzji Holendra Dylana Groenewegena - sprawcy kraksy na finiszu etapu. "Nic mi na ten temat nie wiadomo" - dodała.

Tuż przed metą w Katowicach Jakobsen, spychany przez swojego rodaka na prawą stronę jezdni, uderzył z ogromnym impetem w barierki i wyłamał je, zderzając się po drodze z sędzią, obsługującym fotokomórkę.

Groenewegen został wykluczony z wyścigu i grożą mu dodatkowe sankcje ze strony Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Decyzją sędziów etap wygrał Jakobsen.

Tour de Pologne: Najnowsze informacje nt. stanu zdrowia Fabio Jakobsena. Przeszedł pięciogodzinną operację

W nocy ze środy na czwartek Jakobsen przeszedł pięciogodzinną operację w Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu. Na tę chwilę 24-latek jest utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, ale jeszcze w czwartek lekarze planują jego wybudzenie.

"W tej chwili przebywa na klinicznym oddziale intensywnej terapii w stanie stabilnym - ma własne ciśnienie; jest oczywiście wentylowany z powodu znieczulenia, które przebył na bloku operacyjnym (...). Dzisiaj będzie próba wybudzenia go ze śpiączki - wtedy okaże się, jaki jest jego pełny stan zdrowia" - poinformował podczas porannego briefingu prasowego dr Paweł Gruenpeter.

Holenderski kolarz doznał poważnych urazów twarzoczaszki, zwłaszcza okolic oczodołu, szczęki i żuchwy. "Na szczęście nie doszło do obrażeń gałek ocznych" - relacjonował lekarz. Dodał, iż wcześniejsze badanie tomograficzne nie wskazywało także na potencjalne uszkodzenia mózgu. Kolarz ma również stłuczenia klatki piersiowej, ale nie doznał urazów kręgosłupa, co jest – zdaniem lekarzy – pochodną tego, że jest młody i wysportowany.

W czwartek odbędzie się drugi etap wyścigu, z Opola do Zabrza.

PS
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie