Liga Europy: Szachtar Donieck wysoko wygrał z FC Basel i zameldował się w półfinale

Szachtar Donieck zagra w półfinale Ligi Europy

Szachtar Donieck będzie przeciwnikiem Interu Mediolan w półfinale Ligi Europy. Zawodnicy mistrza Ukrainy nie dali szans FC Basel i wygrali 4:1. To kolejne wysokie zwycięstwo zespołu Luisa Castro w tegorocznej LE.

Piłkarze Szachtara w kapitalnym stylu rozpoczęli spotkanie. W 2. minucie meczu Marlos z rzutu rożnego zacentrował piłkę w pole karne. Tam najlepiej odnalazł się Junior Moraes, który strzałem głową skierował piłkę do siatki. Lepszego początku podopieczni Luisa Castro wymarzyć sobie nie mogli.

Gracze z Bazylei mogli błyskawicznie odpowiedzieć. Minutę po golu Moraesa groźnie głową na bramkę Andriya Pyatova uderzał Arthur. Kolejną okazję do wyrównania FC Basel miało w  13. minucie. Przez linię obrony Szachtara przedarł się Afimico Pululu. Strzał Angolczyka minął jednak bramkę rywala.

Niewykorzystane sytuacje się mszczą. W 22. minucie Marlos zagrał do znajdującego się w polu karnym Taisona, który oddał strzał na bramkę Djordje Nikolicia. Zanim piłka wpadła do bramki, odbiła się jeszcze od obrońcy, co kompletnie zmyliło bramkarza FC Basel. Było już 2:0 dla Szachtara.

W 30. minucie mogło być 3:0. Bliski pokonania Nikolicia był Taison, jednak tym razem górą był serbski bramkarz. Dziesięć minut później w poprzeczkę bramki FC Basel trafił Marcos Antonio. Do końca pierwszej połowy nic się nie zmieniło. Podopieczni trenera Castro zeszli na przerwę z dwubramkowym prowadzeniem.

Na początku drugiej odsłony żadna z drużyn nie stworzyła większego zagrożenia pod bramką przeciwnika. W 62. minucie piłkarze "RotBlau" domagali się rzutu karnego, jednak sędziujący to spotkanie Michael Oliver nie zdecydował się na podyktowanie "jedenastki.

Później drużyna ze Szwajcarii podejmowała coraz śmielsze próby ataku, jednak żadna z nich nie zakończyła się powodzeniem. W 74. minucie Taison wpadł w pole karne, gdzie został sfaulowany przez wprowadzonego z ławki Yannicka Marchanda. Do rzutu karnego podszedł Alan Patrick, który uderzył mocno pod poprzeczkę. Gol na 3:0 pogrzebał nadzieje piłkarzy FC Basel na korzystny wynik w tym meczu.

Wynik na 4:0 w 87. minucie gry ustalił strzałem z prawego skrzydła ustalił Dodo. FC Basel w doliczonym czasie gry zdobył bramkę honorową. Do siatki trafił Ricky van Wolfswinkel. Szachtar awansował do półfinału Ligi Europy, w którym zmierzy się z Interem Mediolan.

Szachtar Donieck - FC Basel 4:1

Bramki: Junior Moraes 2, Taison, Alan Patrick 75 (rzut karny), Dodo 87 - van Wolfswinkel 90+1

Składy:

Szachtar: Andrij Pjatow - Dodo, Siergiej Kriwcow, Walerij Bondar, Mykoła Matwijenko - Marcos Antonio (85' Maycon), Taras Stepanenko - Marlos (72' Manor Solomon), Alan Patrick (73' Wiktor Kowałenko), Taison (85' Tete) - Junior Moraes (75' Fernando)

Basel: Djordje Nikolić - Silvan Widmer, Omar Alderete, Jasper Van der Werff (73' Ramires), Raoul Petretta - Taulant Xhaka (60' Yannick Marchand), Samuele Campo, Fabian Frei - Valentin Stocker (73' Ricky van Wolfswinkel), Arthur (73' Kemal Ademi), Afimico Pululu

Sędzia: Michael Oliver (Anglia)

Oglądaj na żywo największe europejskie gwiazdy piłki nożnej i ekscytujące zmagania najlepszych europejskich drużyn – fazy pucharowe Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA 2019/2020 na kanałach Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2, w Cyfrowym Polsacie, Plusie i IPLI. Prestiżowe rozgrywki dostępne są w telewizji, na komputerach, smartfonach i tabletach.