Tour de Pologne 2020. Reportaż (WIDEO)

Inne
Tour de Pologne 2020. Reportaż (WIDEO)
fot. Szymon Gruchalski/Tour de Pologne
77. Tour de Pologne już za nami.

To była jedna z największych, o ile nie największa impreza sportowa 2020 roku w Polsce. Tour de Pologne doszło do skutku mimo przeciwności losu i pandemii koronawirusa. Co prawda wyścig został skrócony do pięciu etapów, lecz to nie zniechęciło gwiazd światowego kolarstwa, by pojawić się w kraju nad Wisłą. Jak przebiegało to wielkie wydarzenie? Zapraszamy na reportaż z 77. wyścigu Tour de Pologne.

Organizatorzy mieli zaledwie około miesiąca na to, by przygotować wyścig. Doświadczonej ekipie Lang Team udało się jednak dopiąć wszystko na ostatni guzik, by 5 sierpnia kolarze mogli stanąć na starcie na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wyścig zawitał m.in. w Wadowicach i nie był to przypadek, bowiem postanowiono uhonorować setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II.

 

Kraksa na rozpoczęcie

 

Już pierwszy etap dostarczył ogromnej dawki emocji. Wszystko przez katowicki finisz i wielką kraksę przed metą etapu. Policja, karetki i śmigłowiec ratunkowy były na trasie jeszcze długo po wypadku. Do końca wyścigu wszyscy śledzili poczynania poszkodowanego Fabio Jakobsena oraz zdyskwalifikowanego Dylana Greonewegena.

Zobacz także: Czesław Lang: Organizacja tej edycji Tour de Pologne była nie lada wyzwaniem

Każdy kolejny etap padał łupem kolarzy wybitnych, jak mistrz świata Mads Pedersen, zwycięzca Giro d’Italia Richard Caparaz czy wreszcie młody, utalentowany Remco Evenepoel. Belg z teamu Deceuninck- Quick step wygrał całą klasyfikację generalną.

 

Najlepszym spośród Polaków był Rafał Majka z Bora Hansgrohe. 30-latek przyznał, że nie pamięta, by Tour de Pologne było tak szybkie. Dobrze zaprezentowała się też reprezentacja Polski, której kolarze wywalczyli dwie koszulki. Maciej Paterski został najaktywniejszym zawodnikiem, a Patryk Stosz najlepszym góralem wyścigu.

 

Oprócz walorów sportowych na startach i metach nie brakowało atrakcji. Mimo zakazów, związanych z koronawirusem, kibice pojawiali się przy barierkach, by obejrzeć peleton chociaż przez chwilę. Organizatorzy robili co w ich mocy, by wszystko odbywało się w bezpiecznych warunkach.

 

 

Przez reportaż przeprowadzi nas dyrektor generalny wyścigu, wicemistrz olimpijski Czesław Lang. Zdradzi jak wyglądała organizacja tego szczególnego wyścigu, a także pokaże tajniki swojej pracy podczas jego trwania.

Marta Ćwiertniewicz, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie